Nido II

Nido II
Realizace:2022
Užitná plocha:170 m2
Plocha pozemku:108 m2


Fotografie: Dylan James
Název projektu vychází z italského slova "nido", které znamená hnízdo nebo školka, což je příznačné pro celou oblast, kde se na přelomu 19. a 20. století usídlovali noví migranti. Dům zakoupila rodina s touhou vrátit se do původních míst, kde se jejich italští předkové po příchodu do Austrálie poprvé usadili. Úkolem architektek bylo vměstnat klientův stavební program do plochy malého městského domu.
Rozhodující roli v projektu hraje přirozené světlo, které opticky zvětšuje malé místnosti domu. Malý pozemek se snaží kompenzovat střešní terasa. Původně byl dům navrhován pro mladý pár, ale v průběhu procesu se počet obyvatel domu rozrostl na šest. Celé horní podlaží je určeno dětem. Vysoké podkroví umožnilo využít palandy. Z malých pokojů je výhled do širokého okolí, aby se děti cítily součástí komunity.
Nárožní parcela umožnila navrhnout další vstup do domu. Je umístěn naproti vnitřního dvorku, který se dá otevřít prosklenými stěnami do obývacího pokoje a kuchyně. V suterénu se nachází vinný sklípek a prádelna. V projektu byly maximálně zachovány a obnoveny původní prvky od italských štukatérů, kteří i zde pokračovali ve svém umění benátských omítek, tvorbě teracových betonových podlah a řezání zakřivených břidlicových dlaždic v exteriéru. Doplnění australskými a japonskými ručně vyráběnými obklady a dlažbami v koupelnách a v atriu zvýraznilo a zachovalo podstatu místní stavební tradice.
0 komentářů
přidat komentář