Ateliér MVRDV

Ateliér MVRDV
Autor: MVRDV
Tým:Jacob van Rijs, Emilie Koch, Herman Gaarman, Elien Deceuninck, Jun Xiang Zhang
Adresa: Achterklooster 7, Rotterdam, Nizozemí
Realizace:2016
Užitná plocha:2400 m2


Fotograf: Ossip van Duivenbode
V architektonickém ateliéru MVRDV, který má rozlohu 2 400 m², se nachází téměř 200 pracovních míst. Architekti z MVRDV si rekonstrukci nových kancelářských prostor navrhli sami podle vlastních představ.

Ve ateliéru se nachází velká rodinná místnost, která se stala centrálním místem pro setkávání. V této místnosti nechybí klasické prvky domova jako je velký gauč, obědový stůl nebo velký květinový lustr, v jehož místech je umístěné promítací plátno na přednášky, prezentace nebo třeba na sledování fotbalu. Podél dlouhého obědového stolu se schází celá kancelář. K vidění je také velká kulatá recepce.

Místnost, kde se schází projektové týmy, je světlá a tichá. Zabírá hlavní část centrálního prostoru. Nachází se zde velké stoly vyrobené na míru bez středových nohou nebo přepážek, čímž se zdůrazňuje kolektivní atmosféra.
V kontrastu s tím jsou rozmanité zasedací místnosti. Každá z nich je laděna do určitého tématu a vybavena různými druhy nábytku. Nachází se zde například místnost s magnetickými tabulemi na brainstorming, zasedací místnost v tmavě modré barvě pro větší formální schůzky, salonek s nízkými židlemi pro soukromé konverzace, hnědá intimní studovna a dále herna na hraní, která také slouží k neformálním schůzkám u stolního tenisu.
Nové kanceláře MVRDV jsou umístěné v bývalé industriální budově Het Industriegebouw s pěti klenutými oblouky, kterou navrhl nizozemský poválečný architekt Hugh Maaskant. Budova je považována za národní památku. Prosklené příčky pokryté různými diagramy oddělují ateliér od obývacího pokoje. Téměř z každého místa v ateliéru je možné zahlédnout další kolegy. Prostor je otevřený, transparentní a vyvolává pocit důvěry.
přeložila Jana Navrátilová (30.5.2021)
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od MVRDV