Multifunkční centrum CET

Bálna Budapest

Multifunkční centrum CET
Spolupráce:Gijs Joosen, Owen Slootweg, Bas Wijnbeld, Anna Nagy, Bujdosó Attila, Márku Judit, Romvári Péter, Tom Krzempek, Rafael Seemann, Paulina Gurak, Michael Gorczynski, Lidia Badarnah, Jan Gasparik, Petr Vokal
Adresa: Fővám tér 11-12, Budapešť, Maďarsko
Investor:Porto Investment Hungary kft.
Projekt:2009
Realizace:2012
Užitná plocha:27000 m2


CET znamená zkratku pro středoevropský čas a současně maďarsky velryba; na podobnost s oblým tělem velkého savce poukazuje název stavby na břehu Dunaje v centru Budapešti. Projekt rotterdamské kanceláře ONL vrací pobřežní promenády obyvatelům a vyzývá je k častým návštěvám; umožňuje také vizuální spojení dvou oddělených stran - Budy a Pešti.

Mezi sklady z 19. století byla vložena soudobá roura z oceli a skla. Ze šesti bývalých skladišť se zachovala tři a ta jsou pospojována novodobou přístavbou. Na nádvoří u hlavního vstupu se nad hlavami vznáší transparentní plášť novostavby, jehož zašpičatělá hrana ukazuje směrem k Paláci umění.

Uvnitř definuje komunikační páteř vyklenutý skleněný strop, který překonává rozpětí mezi cihlovými zdmi štítovými střechami bývalých skladišť a vytváří výborně osvětlené atrium. Opačný konec novotvaru je baňatý a vytlačuje se ven z paralelních fasád skladišť do otevřené plochy.
ONL
0 komentářů
přidat komentář