micro | macro [pavilhão]

micro | macro [pavilhão]
Adresa: Parque de Serralves, Porto, Portugalsko
Investor:Serralves Foundation
Projekt:2021-22
Realizace:10.11.2022 - 30.11.2023
Užitná plocha:200 m2


Architektonická spolupráce: Francisco Ascensão, Luís Filipe Carreno
Počítačová grafika a programování: Norimichi Hirakawa, Ryo Shiraki, Tomonaga Tokuyama
Statika: Pedro Costa Pereira
Akustika: Rui Ribeiro
Projekt dočasného pavilonu v parku Serralves je součástí dlouhodobých aktivit, v jejichž rámci jsou zváni tuzemští i zahraniční umělci, aby zde vytvořili a instalovali svá díla, která budou spočívat v úzkém sepjetí s přírodním dědictvím parku.
Na pozvání japonského vizuálního umělce Ryojiho Ikedy k vytvoření dočasného pavilonu se podílejí také další účastníci, konkrétně portský architekt Nuno Brandão Costa.
Ikeda měl v úmyslu poskytnout návštěvníkům intenzivní filmový zážitek a vytvořit uvnitř pavilonu všeobjímající prostředí, které kombinuje architekturu, videoinstalaci a komplexní hudební doprovod. Autor označuje projekt micro | macro za vyvrcholení své osmnáctileté práce.
Vnější plášť objektu je jednolitý. Působí jako amorfní socha aniž by cokoli naznačovala. Tento "černý monolit" tíhnoucí svým tvarem k jednoduchosti a dokonalosti, se snaží uvnitř zprostředkovat ucelený zážitek. Podobně jako metafyzika nebo esoterika, která může, ale nemusí mít smysl, je cílem vizuální dokonalost.
Přední japonský elektronický skladatel a vizuální umělec Ryoji Ikeda (*1966, Gifu, Japonsko), který žije a pracuje v Paříži a Kjótu, se dlouhodobě zaměřuje na primární zvukové charakteristiky a světelnou vizuální stránku prostřednictvím matematické přesnosti i estetiky. Ikeda si získal pověst jednoho z mála mezinárodních umělců, kteří přesvědčivě pracují napříč vizuálními i zvukovými médii. Důmyslně propojuje zvuk, vizuální prvky, materiály, fyzikální jevy a matematické pojmy do strhujících živých představení a uměleckých instalací. Vedle čistě hudební činnosti Ikeda dlouhodobě pracuje na projektech prostřednictvím živých vystoupení, instalací, knih a CD.
Fundação de Serralves
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Nuno Brandão Costa, Ryoji Ikeda