Město hvězd v Givors

La cité des Étoiles à Givors

Město hvězd v Givors
Adresa: Pl. du Coteau, Rue Puits Ollier, Rue Saint-Gérald, Givors, Francie
Realizace:1974-81


La Cité des Etoiles, v překladu „město hvězd“, je architektonický a urbanistický soubor postavený architektem Jeanem Renaudiem v letech 1974 až 1981 ve městě Givors v jihovýchodní Francii. Vzešel z vůle tehdejší starostky Camille Vallinové, která chtěla vytvořit kvalitní čtvrť přímo v centru města. Ač se to tedy na první pohled nemusí zdát, jde o projekt obnovy, nebo spíše přestavby historického centra města.
Jak je podle jména zřejmé, tvarosloví komplexu se odkazuje k půdorysu hvězdy a údajně zde nenajdeme jediný pravý úhel. Tento netradiční tvar má svůj důvod. Všechny byty jsou díky tomu nadstandartně prosluněny, mají terasy se zahradami a každý z bytů má unikátní půdorys. Uspořádání terasových domů bere také v potaz topografii centra města a kopce, k němuž je komplex přimknut.
Obytný soubor tvoří 270 bytů a občanská vybavenost. Ta je navržena tak, aby podpořila vytvoření komunity a vztahů mezi obyvateli – většinu bytů totiž tvořilo sociální bydlení. Najdeme zde divadlo, mediatéku, školku, obchody i policejní stanici. Díky koncepci teras a zahrádek je zde množství soukromých, polosoukromých i veřejných prostor.
La Cité des Etoiles je modernistickou odpovědí na otázku tzv. hromadného bydlení a jedním z několika realizovaných „utopistických“ projektů obytných souborů v okolí Lyonu, mezi které patří také Unité d'́Habitation od Le Corbusiera či sídliště Les états Unis od Tonyho Garniera. V roce 2003 byla stavba ministerstvem kultury zařazena mezi kulturní dědictví 20. století.
Nikola Stibůrková
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Jean Renaudie