Zahradní dům v Malvern

Zahradní dům v Malvern
Zahrada:Ben Scott Garden Design
Realizace:2019
Užitná plocha:550 m2
Plocha pozemku:928 m2


Fotograf: Derek Swalwell
Zahradní dům Malvern představuje citlivou rekonstrukci domu z třicátých let 20. století. Nachází se na předměstí v kopcovitém terénu, do terasové zahrady byla umístěna nová přístavba.

Vzhledem k výjimečnému místu došlo k přesunutí centrálního jádra, propojení exteriéru s interiérem a zvelebení obytné zahrady.

Historické domy jsou typické nesourodými, oddělenými prostory, které většinou neposkytují žádné spojení s venkovním prostředím. Zároveň již ani nesplňují požadavky moderního bydlení, a proto přestavba tohoto typu domu byla velkou výzvou.

Abychom využili jedinečných venkovních podmínek, soustředili jsme se na citlivou změnu dispozice stávajícího a nového objektu. Do domu bylo přivedeno přirozené světlo a zároveň došlo k rozšíření výhledů přes severně orientovanou zahradu.

V přístavbě se nachází nová kuchyň, jídelní část a bezprahová podlaha, která propojuje staré a nové prostory domu. Skromná a poněkud kontextově atypická přístavba je strategicky umístěna v nejvyšším bodě pozemku. Použití pohledového betonu evokuje pocit stability a vytváří příjemný prostor pro každodenní odpočinek.

Přístavba zároveň vytváří dojem jakési čtvrté zahrady. Na střeše domu se nachází zeleň s vegetací, která se rozlévá přes betonové okraje. Tato střešní zahrada, spolu s výraznou tepelnou izolací nové přístavby, zajišťuje teplo během chladnějších zimních měsíců. Dvojsklo je záměrně zasazeno do vodorovných drážek betonové konstrukce, vytváří přírodní stín a zvýrazňuje elegantní rohový sloup, který po celý rok funguje jako sluneční hodiny.

Podstatou projektu bylo vytvořit přívětivé prostředí, které bude vyhovovat mladé rodině a zároveň poskytne pohodlí i pro rodinu širší. To je snad nejlépe vyjádřeno prostřednictvím různorodých, avšak rovnoměrně rozložených klidových a společenských částí domu a jejich propojení se zahradou.

Od počátku jsme se snažili nalézt typické prvky ve stávajícím domě a ty následně rozvíjet a s různými obměnami použít v nové přístavbě. Například původní cihlové schody se odráží v betonovém ostění, které vychází ze země. Podobně původní obložení ve vstupní hale se propisuje ve formě obtisku nového betonového stropu.

V průběhu tohoto projektu jsme úzce spolupracovali se zkušeným týmem dodavatelů, konzultantů a obchodníků. Zahrada byla odborně přepracována zahradním studiem Bena Scotta. Projekt umístil majestátní duby a jilmy do pozadí zahrady, venkovní prostor se tím obohatil a vytvořil místo pro hraní, tvoření a odpočinek.
překlad Jana Navrátilová, 19.11.2020
0 komentářů
přidat komentář