M9 Museumsquartier

M9 Museo del '900

M9 Museumsquartier
Adresa: Via Giovanni Pascoli 11, Mestre, Itálie
Investor:Fondazione di Venezia
Soutěž:2010
Realizace:2018
Užitná plocha:25600 m2


Spolupráce: Carlos Alarcón Allen, Marc Broquetas, Giuseppe Castellaneta, Stefan Fuhlrott, Costanza Governale, Philipp Hesse, Anna Hollstein, Bettina Magistretti, Isabelle McKinnon, Tanja Reiche-Hoppe, Francesco Tonnarelli, David Wegener

Nové “Muzeum dějin 20. století“ v italském Mestre tvoří rozsáhlý kulturní komplex, kde se kromě výstavních ploch, archivu, mediatéky a přednáškového sálu nachází také obchodní plochy k pronájmu. Museum si klade nelehký úkol vyložit návštěvníkům dějiny 20. století. Vítězný návrh berlínského ateliéru Sauerbruch Hutton uzavírá uliční frontu a vytváří nové muzejní náměstí, které zároveň zůstává otevřené a veřejně přístupné. Nově navržené objekty jsou obloženy pestrobarevnými keramickými pásky. Kromě trojice novostaveb je součástí areálu také bývalý klášter z konce 16. století, jehož nádvoří je zastřešeno, aby mohlo plnit svou novou veřejnou funkci. Zastřešený klášterní dvůr chrání dlážděné prostranství nejen před deštěm, ale také před přímým sluncem a brání tak přehřívání. Tato ocelová konstrukce potažená polyesterovou fólií pomáhá společně s vegetací porostlými střechami a stěnami zlepšit mikroklima v hustě zastavěném městském centru. 276 fotovoltaických střešních panelů a 63 tepelných čerpadel hlubokých přes sto metrů pokrývá veškerou potřebu na vytápění a téměř polovinu požadavků na vzduchotechniku. Díky těmto inovativním konstrukčním a technickým řešením získalo M9 Museumsquartier od Italské rady pro šetrné budovy jeden z prvních zlatých certifikátů LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) v Itálii.
číst dále
M9 je muzeum kulturního dědictví 20. století, které se nachází v muzejní čtvrti v Mestre, pevninské bráně do Benátek. Tato vzdělávací instituce je místem konání akcí, které pomáhají v revitalizaci města, vytváří místní identitu a vyrovnávají rozdíly mezi Mestre a turistickým magnetem Benátek na opačné straně laguny.
Projekt M9 se skládá z jedné větší a jedné menší nové budovy - pro muzeum a jeho kanceláře - a z bývalého kláštera a kancelářské budovy. Společně vytvářejí nové veřejné náměstí a otevírají diagonální pěší propojení z náměstí Piazza Erminia Ferretto na důležitou dopravní tepnu Via Cappuccina. Ta prochází nádvořím kláštera Convento delle Grazie ze 16. století, který byl zrekonstruován a upraven pro účely, které rozšiřují funkční využití této malebné čtvrti. Pěší trasu přes muzejní okrsek v parteru oživují různé kavárny, restaurace a obchody.
Muzeum v parteru nabízí také zázemí pro veřejnost, včetně mediatéky, posluchárny, muzejního obchodu a kavárny. Dlouhé impozantní schodiště vede do horní galerií a dalších prostor pro pořádání kulturních a společenských akcí. Stálá expozice zabírá dvě patra "black boxu" a vypráví o dějinách moderní Itálie, zatímco dočasné výstavy jsou umístěny v přirozeně osvětleném "bílém boxu" v nejvyšším patře.
M9 je interaktivní bezbariérové muzeum, které je otevřené všem; oslovuje obyvatele města i náhodné turisty, mladé i staré. Poskytuje uprostřed evropského města trvale udržitelnou platformu, kde lze vést pestrý společenský život.
Sauerbruch Hutton
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od sauerbruch hutton architects