Lyžařská chata Áčko

Lyžařská chata Áčko
Spolupráce:Erik Sjöberg, Erik Lundquist, Ingrid Westermark
Adresa: Edsåsdalen 653, Undersåker, Švédsko
Realizace:2022
Užitná plocha:220 m2


Lyžařská chata je postavena z prefabrikovaných dřevěných rámů ve tvaru písmene A doplněných obloukovými vikýři. Trojúhelníkový tvar střechy vytváří z domu další malou horu. Když v zimě napadne dostatek sněhu, tak hranice mezi domem a okolní terénem zmizí. Vnější tvar domu se detailně propisuje i uvnitř, kde je všechen nábytek vyroben na míru, aby zůstala zvýrazněna nosná konstrukce dřevěných rámu ve tvaru písmene A.
Stanový tvar domu je v těchto oblastech velmi tradiční. Domy složené z A-rámů mají obvykle okna pouze ve štítových stěnách. U takto velkého domu však byly nezbytné vikýře, aby do 25 m dlouhého domu přivedly dostatek světla a v jinak stísněném podkroví vznikly kvalitní obytné prostory. Celý dům je rozdělen na pět částí po pěti metrech.
Štítové stěny jsou bez vikýřů, aby byla zachována vizuální jednota nosných rámu. Vikýře jsou na každé straně střechy zrcadlově asymetrické. Díky prohnutí střechy vikýře splývají s tvarem domu. Vikýře vypadají jako oční víčka nebo větve starých jehličnatých stromů v okolí. Díky nepravidelnému rytmu vikýřů se pak uvnitř domu postupně odkrývají různé překvapivé místnosti. (viz výkres řezů).
V přízemí domu se nachází společenské prostory a hlavní koupelna. Dlouhé průhledy a střídání prosklených výhledů s introvertním dřevem obloženým interiérem jsou pečlivě vyváženy. Krb je navržen na míru: monolitický kvádr se zaobleným ostěním je inspirovaný severskými ohništi. Cihly jsou glazované v místní továrně. Dvanáct metrů dlouhá pohovka, která byla rovněž navržena na zakázku, objímá po obvodu celou společenskou místnost s panoramatickým oknem směrujícím k lesu.
Hlavním cílem bylo vytvořit v přízemí plynulý prostor, který lze případně rozdělit skrytými posuvnými dveřmi, díky nimž jsou všechny místnosti včetně koupelny se saunou součástí jednoho prostoru. Vstup ze severní strany zároveň funguje jako objektiv fotoaparátu s proskleným výhledem napříč celým domem směrem k horám na protější straně údolí. Pět metrů široká vstupní podesta má zaoblené boční stěny, které zároveň slouží jako úložné prostory na lyže a současně navádí do domu. Jižně od vstupního prostoru se nachází terasa se zapuštěnou venkovní vířivkou.
V horním patře se nacházejí dva identické apartmány, každý s pěti lůžky. Krajní ložnice mají stanový tvar. Jedna ložnice má ranní slunce a druhá disponuje odpoledním světlem. Jednoramenné schodiště ústí do horní malé pracovny, která má zakřivený strop kopírující tvar vikýře.
Måns Tham Arkitektkontor
0 komentářů
přidat komentář