Luční dům

Luční dům
Luční dům se skládá z řady malých objektů, z nichž každý plní svou vlastní funkci: ložnici, společný obytný prostor a čítárnu. Shluk malých domků je přitom soudobou interpretací místní typologie, kterou můžeme běžně spatřit ve starých rybářských vesnicích a malých usedlostech na ostrově Fårö.
Podle toho, jak se vyvíjí potřeby vlastníka nebo následujících generací, jsou ke stávající struktuře připojovány nové jednotky, které zvenku i uvnitř vytváří překrývají se prostory. Dům je obložen prkny z masivního modřínu – tradiční metodou opláštění hojně využívanou v této oblasti. V důsledku počasí se vnější obklad zbarví z původní zlatohnědé na stříbrošedou. Betonové základy, podlaha a venkovní terasa poskytují domu souvislou základnu, která odkazuje na charakteristické vápencové podloží Gotlandu.
Zelení osázené čtvercové otvory v betonové základně rozčleňují monolitický povrch terasy, která je tak součástí domu i okolní krajiny. Interiér domu je obložen březovou překližkou, která poskytuje příjemnou vnitřní atmosféru.
Úložné prostory a nábytek jsou efektivně integrovány do stěn. Díky těmto skrytým nebo zabudovaným částem vzniká široká paleta holých a protínajících se povrchů. Bezrámová okna a velké posuvní dveře vytváří soustředěné výhledy směrem do luk a přináší vybrané části kraji nebo oblohy do každé místnosti v domě. Tyto výhledy dávají každému pokoji jeho osobitý charakter a přispívají k výslednému pocitu postupného přechodu mezi domem a krajinou.
Lookofsky Architecture
0 komentářů
přidat komentář