Libeňské Docky

Libeňské Docky
Spoluautor: Pavel Fanta
Adresa: Smrčkova, Libeň, Praha, Česká republika
Investor:CRESTYL real estate
Projekt:2016-18
Realizace:2019
Užitná plocha:14000 m2
Zastavěná plocha:4013 m2
Plocha pozemku:14118 m2


Pět bytových domů vystavěných na bývalém přístavním brownfieldu evokuje atmosféru "libeňského Amsterdamu". Domy stojí na výlučném místě, úzkém poloostrově lemovaném protějšími zelenými břehy.

Transformací přístavního brownfieldu se z lokality stala příjemná současná čtvrť, která se jako oáza klidu zrcadlí na hladině řeky pulsujícího města. Ruch tramvajových tratí a kapacitních ulic cloní zeleň i okolní administrativní budovy. Návaznost na cyklostezky, parky a především samotný život u řeky, dodává rezidenčním kvalitám na skutečné výjimečnosti. Oblíbené jsou paddleboardy, rybaření nebo jachting, v zimě se hladina mění v obrovské kluziště. Okolí nabízí plnou občanskou vybavenost včetně divadla, parků nebo uměleckých ateliérů.

Návrh studia QARTA Architektura navazuje na koncepci regenerace celého území bývalých přístavních doků. Jestliže byla předchozí bytová výstavba koncipována jako bydlení v zeleni, jedná se v našem případě spíše o bydlení městského charakteru s náplavkou a vnitřní ulicí, které přirozeně zeleň reflektuje jako nedílnou součást vlastního okolí domu.
Urbanismus vychází z rozvržení území původních doků. Jednotlivé domy kopírují tvar ostrova ve dvou řadách a vytváří ulici. Atmosféru ulice tvoří prostory před vstupy a zahrádky přízemních bytů v duchu "holandského" bydlení doplněné bohatou zelení.

Domy jsou čtyřpodlažní, měřítko snižují prosklené penthousy nejvyššího patra. Ulice tak dostává příjemné lidské měřítko. Celkem 150 bytů je rozděleno na 12 vstupů. Každý uživatel má maximálně dva sousedy na patře, bydlení je adresné, intimní, pohodlné. Původní těleso poloostrova nenásilně ukrývá obrovský podzemní parking pro 156 automobilů. Tomu musela být přizpůsobena vodotěsná spodní stavba. Založení objektů v podstatě na vodní hladině vyžadovalo celkově náročné technické řešení.
V projektu je navržen důmyslný systém protipovodňových opatření, které jsme se snažili nenásilně zakomponovat do vizuálu domu. Spodní byty chrání těsné opěrné stěny, doplněné o mobilní systém ochrany proti velké vodě. V parteru jsou další bezpečnostní prvky, které dotváří přístavní atmosféru. Například se jedná o masivní vázací kruhy sloužící k případnému stabilizovaní lodí v přístavu.

Okolní prostředí přímo vybízí k pobytu ve venkovních prostorách. Důraz klademe na balkony a terasy nebo předzahrádky, které jsou s okolím komfortně propojené. Balkony jsou prostorné, navržené s ohledem na intimitu a výhledy, kompozičně poskládané v tekoucích vlnách.
Právě hra balkonů utváří specifický vizuální vjem navržených domů.

Kombinace zvolených materiálů - perforovaných plechových panelů a omítky ve válečkované struktuře - souzní s přístavní atmosférou. Tu evokuje rovněž barevnost fasád, která kombinuje perleťové laky mosazné a stříbrné barvy se šedou omítkou.
Speciálně vyvinuté plechové panely ze samonosných dvojitých skořepin zdůrazňují čistý design "bublinové perforace" odkazující na vodní hladinu.
Vázací ocelové kruhy nebo mola jsou pak perfektními funkčními doplňky.

Západní břeh říčního kanálu lemuje promenáda. Tato volně přístupná náplavka navazuje na okolní veřejné prostory a na rozdíl od velmi dynamického prostředí náplavek v centru Prahy si uchovává intimní charakter. Je ideálním místem třeba pro klidné kotvení lodi, relaxaci místních i těch, kteří přicházejí vychutnat zdejší specifickou atmosféru.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od QARTA ARCHITEKTURA s.r.o.