Le Volcan

Maison de la Culture du Havre

Le Volcan
Spoluautor: Jean-Maur Lyonnet
Rekonstrukce:Deshoulières-Jeanneau et Associés, 2012-15
Adresa: 2 Place Niemeyer, Le Havre, Francie
Projekt:1972-78
Realizace:1978 - 18.11.1982


Objekt připomínající svým tvarem sopku nebo chladící věž navrhl na přelomu 70. a 80. let minulého století brazilský architekt Oscar Niemeyer společně s pařížským kolegou Jean-Maur Lyonnetem, s nímž o dekádu dříve navrhl sídlo francouzské komunistické strany. Bílý vulkán se nachází v centru přístavního města Le Havre na severu Francie, které bylo těžce poničeno během bitvy o Normandii a po druhé světové válce znovu postaveno podle projektu Auguste Perreta (v roce 2005 bylo městské centrum o rozloze 130 hektarů zařazeno na seznam světového dědictví Unesco).
Areál ležící na západním konci vodního kanálu Bassin de Commerce původně sloužil jako kulturní a umělecké centrum. Ve velké “sopce“ se nacházel divadelní sál s kapacitou 1200 diváků a kinosál se 350 místy, zatímco v malé “sopce“ byly menší sály pro 500 a 80 diváků.
Nad okolní úroveň vystupují jen dva bíle natřené železobetonové hyperboliody. Zbývající prostory jsou umístěny v podzemí. Stejně tak se i vstupní náměstí zanořuje pomocí ramp pod úroveň okolních ulic. Niemeyer si tak uprostřed Perretem naplánovaného ortogonálního města vytvořil svou vlastní umělou krajinu plnou křivek a oblých tvarů.
V roce 2006 dal Niemeyer souhlas, aby se menší “sopka“ přestavěla na městskou knihovnu, která dnes nese jeho jméno. Druhá část kulturního areálu i nadále slouží k divadelním představením. Autory rekonstrukce, která proběhla v letech 2012-15, byli Dominique Deshoulières a Hubert Jeanneau z pařížského ateliéru DJ Architectes.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Oscar Niemeyer