Kulturně komunitní centrum Koruna

Kulturně komunitní centrum Koruna
Adresa: nám. Osvoboditelů 44, Radotín, Praha, Česká republika
Projekt:2011
Realizace:1/2020 - 6/2021
Náklady:130 000 000 CZK


Spolupráce: Ladislav Vendel
Hlavní projektant: Deltaplan / Petr Kniha
Dodavatel: Albet stavební
Investor: OP Praha - pól růstu ČR, MČ Praha 16
V nejstarší části Radotína, v prudkém meandru Radotínského potoka a dnes u nejfrekventovanější křižovatky, vždy stály bohaté domy sedláků. Na nárožní parcele vznikl koncem 19. století spolkový dům U Koruny. Budova s rozsáhlou zahradou a hospodářskými budovami stále slouží jako kulturní středisko. Městská část Praha 16 se rozhodla využít potenciálu lokality a rozšířit území o multifunkční objekt pro kulturní, komunitní a občanskou vybavenost.
Původní hospodářská křídla v zanedbaném stavu, která využívaly především technické služby města a místní hasiči, uvolnila místo novostavbě. Ateliér Grido zachoval půdorysnou stopu původní zástavby ve tvaru písmene L, která těží z proslunění jižní fasády. V nové budově jsou umístěny služby města (informační centrum, zázemí), kulturní a komunitní centrum (kavárna s polyfunkčním prostorem, řemeslné dílny, konzultační a cvičební místnosti), zázemí pro základní uměleckou školu a operační středisko policie.
Výsledné řešení zapadá do dlouhodobé koncepce městské části, která se snaží postupnými kroky obohatit centrum o nové občanské aktivity a vytvořit kvalitní veřejný prostor. Nádvoří kulturního domu se stalo (navzdory pandemické době) oblíbeným místem veřejného života, které dosud v Radotíně chybělo. Dobře "namíchaná" kombinace funkcí vytváří předpoklad pro život areálu po celý den.
Architekti umístili kulturní a komunitní centrum do dvoupodlažní budovy s podkrovím. Otevřená dispozice vizuálně komunikuje s atriem. Západní křídlo, které je navrženo jako trojtrakt s centrální chodbou, zastřešuje policejní kanceláře. Rozšíření základní umělecké školy ekonomicky sdružuje učebny kolem schodiště a výtahu. Všechny jednotky jsou schopny fungovat samostatně.
Nejdůležitějším vizuálním prvkem fasády jsou pevné žaluzie z HPL materiálu, upevněné na lepených dřevěných BSH sloupcích. Nevyhovující venkovní schodiště kulturního centra nahrazuje subtilní celoprosklený spojovací most. Povrch atria tvoří betonová dlažba firmy Godelmann. V interiéru je pro zcelení prostor použita bezspárová podlahová PVC krytiny od firmy Tarkett, ve společenských prostorách dřevěné dubové vlysy od firmy Esco podlahy. Střešní krytina je falcovaná plechová od firmy Lindab.
Předpokladem úspěšného rozvoje měst je partnerství mezi architektem a samosprávou. V tomto případě vyústila v realizaci, která skládá pestrou mozaiku funkcí do fungujícího celku, který obohacuje veřejný prostor.
Zajímavou spolupráci s městskou částí Praha 16 – Radotín přibližuje architekt Peter Sticzay-Gromski: "Občanská vybavenost v centru odlehlejší pražské části vznikala investičně téměř kompletně z dotací. Radotínské samosprávě se již čtvrté volební období daří průběžně zlepšovat kvalitu a dostupnost občanské vybavenosti v této kdysi průmyslové čtvrti. Celá stavba probíhala pod ekonomickým tlakem. Pro náročný architektonický dozor, v němž se musí neustále "tradovat" více práce za méně, je zapotřebí celý architekt. V tomto případě jsme navrhli policejní budovu, základní uměleckou školu, prahové centrum a komunitní centrum s informační kanceláří. Dvorní objekt doplnil stávající Centrum Koruna, které je jakýmsi kulturním domem Radotína. Na nádvoří tak vznikl poměrně zajímavý veřejný prostor, čerstvě prověřený masopustní slavností."
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Grido, architektura a design