Kro Coffee

Kro Coffee
Spolupráce:Veronika Paľová, Jakub Zelenák
Adresa: Vinohradská 64, Vinohrady, Praha, Česká republika
Realizace:2021
Užitná plocha:52 m2


Grafický design: Marek Fanta
Ilustrace: Honey
Stavba: Borci
V roce 2019 jsme na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad dokončili bistro Kro Kitchen. Podnik se velice rychle stal velice úspěšným a jeho obliba vedla mimo jiné ke vzniku vlastní pekárny ve Vršovicích. Proto, když se o rok později uvolnil prostor ihned vedle původního Kro, nás majitelé mohli oslovit ohledně návrhu kavárny, která bude kromě vynikající kávy prodávat také vlastní pečivo.

Vzhledem k charakteru místa i kavárny jako typu jsme zvolili solidní, konzervativnější přístup reprezentovaný multifunkčním monolitem z umělého kamene, samozřejmě ve zcela současném duchu. Zároveň bylo ve všech ohledech žádoucí pracovat s principiálním propojením obou podniků stejné značky. Zásadním tématem tedy bylo nalezení rovnováhy mezi jedinečností kavárny a její návazností na původní bistro v sousedním domě. Ikonický blesk tak nyní prochází skrz oba domy, ovšem mění svou formu na svítidlo zapuštěné do podhledu a jeho energie se v kavárně uklidňuje narovnáním a posléze symbolickým ukončením kulatým svítidlem – tečkou. Radikální materiálový řez bistra se zde deradikalizoval do jemné linie mezi štukem a linkrustou přecházející do obkladu v hygienické části. Dalším spojujícím prvkem je kromě použití překližky, stejného typu židlí a vysokého sezení u vchodu také spolupráce s grafikem Markem Fantou a výtvarníkem Davidem Černým aka Honey.

Dispozice definována dvěma kompaktními bloky nabízí tři různé charaktery posezení, dostatek místa při nákupu u pultu a zejména dostatečnou variabilitu prostoru, která se osvědčila i při provozu omezeném pandemickými opatřeními. Oba bloky v sobě kombinují více funkcí a slouží pro obsluhující i obsluhované. Neformální propojení s exteriérem v teplejších měsících umožňuje výsuvný výkladec. Díky rekonstrukci prostoru došlo k odhalení původní kamenné podlahy, deinstalaci podezřelého bankomatu a odstranění gargantuovské reklamní plochy z kamenné fasády.

Materiálově i prostorově dominuje jednolitý hlavní pult z umělého kamene, který je po obvodu doplněn linií bukové překližky. Kámen pro práci, dřevo pro hosty. Velmi důležitá je také materialita ploch a práce s jejich texturami vytváří decentní podklad životu v kavárně. Bílo-bílá kombinace linkrusty a klasického štuku přechází v akustický podhled s vloženým bleskem. Nenápadné, ale o to významnější je použití právě linkrusty – tento plastický, omyvatelný nátěr známý z chodeb bývá standardně odstraňován, ale zde se naopak podařilo vytvořit a použít vlastní linkrustu na míru, jejíž motiv vychází z rozložené skici kohoutí hlavy od Davida Černého. Svým způsobem opovrhovaný materiál je velice funkční a zároveň jej využíváme jako avantgardní dekoraci.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od NEUHÄUSL HUNAL