Kanceláře Monolot

rozšíření kanceláří Monolot studia

Kanceláře Monolot
Spolupráce:Zuzana Machová
Adresa: Dělnická 191/27, Holešovice, Praha, Česká republika
Investor:Monolot s.r.o.
Projekt:2022
Realizace:2023
Užitná plocha:125 m2


Fotografie: Monolot studio - Jan Lankaš
Projekt konverze původních továrních hal na kanceláře Monolot studia vznikal v úzké spolupráci s klienty, jak na návrhu, tak na kontrolních dnech, kdy vznikalo nespočet nových řešení. Investoři Honza a David, zakladatelé Monolotu, jsou mými dobrými kamarády, ve spolupráci jsme se doplňovali a posouvali návrh i realizaci, vždy o kousek dál k lepšímu řešení.

Prostory Monolot studia se nacházejí v bývalé továrně na výrobu elektrických kabelů v pražských Holešovicích. Převýšená výrobní hala je zčásti přepatrována a dispozice je rozdělena do více místností novou vestavbou. Vestavba je vyzděna z neomítaných porotherm tvárnic s bílým nátěrem. Celá rekonstrukce se nese v minimalisticky industriálním duchu, všechny konstrukce jsou přiznané a v bílé barvě. Z původních stěn byla odstraněna svrchní vrstva a odhalené cihly se také nabílily. Tam, kde se našel pozůstatek prostupů či se dělaly nové průrazy, se vytvořila přesná a upravená šambrána, jako kontrast k surovosti zbytku návrhu.

Nově vzniklé prostory navazují na původní část kanceláří, která prošla rekonstrukcí v roce 2020, a jsou propojeny dvěma průchody v dělící stěně. Na straně z vnitrobloku, s vjezdem do celého objektu v Dělnické ulici, je vytvořen samostatný vstup z exteriéru a oddělená „velitelská“ kancelář. Ta má nový prosklený vstup se skleněnými dveřmi v dřevěném rámu, velikostně navazující na zbytek fasády a prosvětlující prostor. Nízká vestavba, oddělující dvě hlavní převýšené místnosti, ukrývá sociální zázemí, úložné prostory a průchozí kuchyni. Kancelářské plochy zastropováním zázemí a vytvořením vloženého patra z kovové konstrukci se zvukovou izolací. Směrem do kanceláře je patro zakončeno skleněnou příčkou ve dřevěném profilovaném děleném rámu z dřevěných hranolů. Na straně jídelní části dispozice má patro zábradlí z bíle lakovaného tahokovu v rámech z pásoviny. Do patra vedou velmi úzké dřevěné schody, schované za úložným prostorem kuchyně. V obvodové stěně u jídelní části se nalezly zbytky luxferového zasklení, které byly doplněny a vzniklo monumentálně velké čtvercové prosklení, osvětlující společné prostory. Jako kontrast k  bílým prostorům kanceláří a ostatních prostor jsou povrchy místností sociálního zázemí provedeny černé, včetně nátěru porothermových tvárnic.
autorská zpráva
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Anna Koukolová