Kanceláře ESET

Kanceláře ESET
Spolupráce:Eva Schilhart Faberová, Barbora Babocká
Adresa: Palachovo nám. 5, Campus Science Park, Starý Lískovec, Brno, Česká republika
Realizace:2019
Užitná plocha:1200 m2


Nové brněnské kanceláře pro softwarový kolos ESET se nesou v duchu technična a odkazují na nejznámější počítačové viry historie. Architekti ze studia Perspektiv propojili svět digitálních dat s prostředím, ve kterém zaměstnanci rádi stráví čas i po práci.

Ateliér Perspektiv navrhl pro zaměstnance firmy Eset, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost, nové kanceláře. Jejich koncepce je postavena na kontrastu mezi technologií a člověkem, stejně jako je tomu u androida ESET – tváře společnosti a umělou inteligenci chránící digitální svět. Největší inspirací se pro architekty staly známé počítačové viry. Dispozice kanceláří je postavena na racionálním prostorovém uspořádání v úzkém vztahu k jejímu okolí. Koncept je podtržen ztvárněním interiéru paletou materiálů kombinujících průmyslově a ručně vyrobené prvky. 

Zázemí ve stylu moderní serverovny
Kanceláře v sobě nesou odkaz serveroven. Důraz byl kladen především na zajištění bezproblémového a stabilního provozu bez okolních vlivů a ruchů. Výhodou je mimořádná metráž, velký akustický komfort a oddělené kanceláře. Na ploše 1200 m2 se nachází zázemí pro 80 pracovníků, které zajišťuje klidné podmínky pro nerušenou práci. Open space to ale není, největší kancelář nabízí místo maximálně pro 12 zaměstnanců. Díky dvojitým proskleným příčkám do kanceláří a zasedaček zde neproudí žádný ruch. Komfort ve všech jeho podobách je tu prioritou číslo jedna. 
  
Architekti se rozhodli na prostoru rozehrát hru solitérních bloků. Díky tomu kanceláře nepůsobí uniformě a uzavřeně, ale je v nich znát rytmus a srozumitelnost. „Rohy zůstávají otevřené, nechtěli jsme z prostoru udělat uzavřený monolit,“ komentují interiérové rozdělení architekti Ján Antal a Martin Stára. Cihlové bloky akcentují surovost materiálů, kterou ještě více podtrhuje použité sklo a kov. I přes strohou paletu použitých materiálů prostor nepůsobí chladně. Autoři kladli důraz na práci se světly – podsvícení nábytku, neony a ambientní svítidla dotváří intimní, i přesto však klubový vibe. 

Viry pod drobnohledem
Vienna, One Half, Black Energy a Stuxnet: pro laiky nesrozumitelné názvy, avšak IT specialisti vědí, že se za nimi skrývají například trojští koně či počítačoví červi. A právě setkáním s jedním z historicky prvních virů (Vienna) byla započata cesta za vznikem společnosti ESET, jehož zakladatelé jej jako první detekovali. Tato myšlenka se nakonec stala ústřední koncepcí pro realizaci celého prostoru a především zasedacích místností. Spojujícím prvkem v každé z nich jsou atypické kovové skříňky. Všechny symbolizují vizuální podobu již zmiňovaných škodlivých kódů. Autoři si vyhráli s temperováním kovu, někde je k vidění žíhování, jinde vypálené motivy či podsvícení. 
 
Prostoru zasedací místnosti Vienna vévodí lustry Franklin od Menu a ikonické židle Luis Ghost od Kartell. Úspěšně šířící se vir z 80. let, One Half, zase reprezentují neobvyklé asymetrické židle 9,5° od skandinávské značky Frama. Ikona na hraně uměleckého objektu i 

přes nevšední podobu představuje funkční posezení. Prostor doplňuje variabilní lampa Trapeze od značky Oblure. 

Pod názvem Black Energy se skrývá trojský kůň, který způsoboval výpadky v energetickém, vládním a mediálním sektoru na Ukrajině. Autoři jej ztvárnili pomocí podsvícené skříňky, ve které má na míru navržený časový program, jež shazuje jednotlivé fáze. Malware Stuxnet nese název poslední ze zasedaček. Skříňka z temperovaného kovu, který hraje všemi barvami duhy, křišťálové svítidlo Capsule od Brokis Capsule a židle Nobody od firmy Hay hrají na notu schopnosti viru ,,zametat stopy'', které napáchal a působit, jako by nebyl. 
 
Klubovna ve světle neonů
Centrem společenského života brněnské kanceláře je herna neboli game room. V brněnské pobočce je většina zaměstnanců mužů, a od toho se také odvíjelo její vybavení. Nechybí zde herní konzole s pohodlnými pufy nebo kulečník. Prostor se dá jednoduše dle potřeby uzavřít i otevřít pomocí atypických masivních dveří z drátoskla. Při větších akcích se tak otevírá mnohem větší prostor s navazujícím posezením s gaučem a kuchyní. Z herny se tak pomocí pár pohybů stává stylový bar. Architekty inspirovala sousední budova Moravského zemského archivu, jejíž fasádu halí neony do modré či červené barvy. ,,Inspiraci jsme čerpali i ze samotné budovy Moravského zemského archivu a její výrazné fasády. Ačkoliv jsme většinu kanceláří směřovali do jiných míst s vyšším světelným komfortem, realizace game roomu byla pro toto místo jako stvořená. Ve večerních hodinách totiž světla z archivu dotváří tu pravou klubovou atmosféru,'' dodávají architekti Antal a Stára. 
 
Technicistní prostor „rozbíjí“ prostorná jídelna se stolem z masivního dubu o délce 5,5 m. Výraznou tyrkysovou barvu firemní identity prostoru akcentují jídelní židle. Kov se opakuje nejen na nábytku a stropě, ale i na policových konstrukcích. Veškeré kovové součásti v interiéru zajišťovala lokální firma Duro Design. České zastoupení zde má i křišťálový výrobce svítidel Bomma a jejich produkt Tim. Kuchyňská dvířka jsou vyrobena z materiálu viroc, jež efektivně spojuje flexibilitu dřeva s pevností cementu. Úchytky jsou zde nadbytečné: dvířka se otevírají dotekem či sešlápnutím pedálu.
 
Práce se světlem, barvami a atmosférou se propisuje i do foto konceptu, který má na svědomí slovenské duo Nora & Jakub. Světelný experiment s novými barevnými kombinacemi doplňují designové dekorace od českých a slovenských výrobců.
Studio Perspektiv
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Studio Perspektiv s.r.o.