Jetelový dům

Casa Trevo

Jetelový dům
Adresa: Rua das Anémonas, Aroeira, Portugalsko
Realizace:2020
Užitná plocha:300 m2


Foto: Fabio Cunha, Marco Antunes
'Casa Trevo' nebo-li 'Jetelový dům' je dvoupodlažní rodinný dům, který se nachází jižně od portugalského Lisabonu. Pozemek leží v těsné blízkosti Atlantského oceánu, která poskytuje příjemný vánek a dostatek slunečního svitu během všech ročních období. Projekt se nachází v borovicovém lese rostoucímu na písčitém podloží.
Jednotlivé místnosti domu jsou uspořádány kolem tří kruhových dvorů, které rozšiřují vnitřní obytnou plochu a zároveň plní roli světlíků distribuující sluneční paprsky do spodních obytných místností a horních ložnic.
Devět metrů vysoké vnitřní dvory zároveň slouží jako strukturální dutiny, vyprázdněné pootevřené sloupy. Tyto duté sloupy společně vynáší stropní desky na mnoha výškových úrovních. Společně nesou také vodní pruh, který slouží jako střešní bazén, jehož dno tlačí na spodní místnosti.
Nosná konstrukce je z monolitického pohledového betonu, v němž se odráží dvojznačnost této hmoty, její masivnost i prázdnota, vnitřek i vnějšek. Dům reflektuje mírný svah pozemku a tyto výškové nerovnosti propisuje také do interiéru.
'Casa Trevo' navzdory svému malému měřítku vykazuje jedinečnou autonomii a monumentalitu. Pohledový beton sjednocuje stavbu zvenku i uvnitř. Narušuje běžné vnímání měřítka stavby a současně slouží jako plátno k rozvinutí dialogu mezi přírodou a architekturou. Vyzařuje dojem pevné hmoty a zároveň nechává zlehka nahlédnout zevnitř. Dům vytváří svůj vlastní vnitřní svět obrácený ke slunci. Neustále se měnící vnitřní prostory jsou přerušovaně vykreslovány ostrým lisabonským světlem.
Double(o) Studio
0 komentářů
přidat komentář