Japonský národní stadion

Japonský národní stadion
Autor: Kengo Kuma
Adresa: 10-1 Kasumigaokamachi, Shinju-ku, Tokio, Japonsko
Realizace:2016-19
Užitná plocha:194000 m2


Spoluautor: Hisao Kawano (Taisei Corporation), Yoshihiko Yasuno (Azusa Sekkei)
Spolupráce: Minoru Yokoo, Kenji Miyahara, Tomonori Kusagaya, Soichiro Harada, Genki Yada, Tomohiro Matsunaga, Tsuyoshi Kanda, Masahiro Minami
Stadion s japonským duchem, který splývá s okolím lesní svatyně Meidži - vnější plášť Japonského národního stadionu do sebe zapojuje 'japonskost' (Japaneseness) v podobě vícevrstvých 'okapů'. Střešní okapy jsou součástí japonské tradiční architektury, konstrukce pevně zakořeněná v japonském klimatickém podnebí. Přispívají k ekologicky šetrné architektuře tím, že brání v pronikání slunečního světla a vnáší do stadionu příjemný vánek.
Kromě toho, aby stadion splynul s bujnou vegetací venkovních zahrad svatyně Meidži, je celková výška stadionu snížena a okapy jsou osázeny místními druhy rostlin. Velká plochá samonosná střecha se skládá ze šedesátimetrových rámů složených z tuzemského dřeva a oceli. Tento stadion světové úrovně v sobě spojuje japonskou tradici, podnebí a technologii.
Klimatické podmínky na tribunách jsou vylepšeny za použití větru - 'Kaze no Obisashi (okapní vítr)' zlepšuje tepelné prostředí na tribunách i hrací ploše tím, že účinně přivádí sezónní vítr, který odvádí teplo a vlhkost z vnitřku stadionu pod střechu. Jednotlivé vzdálenosti (poměr otevření) mezi dřevěnými rošty na okapech se liší v závislosti na světových stranách. Jižním-jihovýchodním směrem je rastr užší, aby zachytil letní vánek a nasměroval jej na rostliny, zatímco na severní straně je rastr širší, aby odklonil zimní vítr a nasměroval jej pod střechu.
Pro stavbu se hledal co nejvýhodnější a snadno proveditelný konstrukční systém - aby se docílilo co nejvyšší kvality a trvanlivosti při omezeném časovém období na výstavbu, je vykonzolová střecha a tribuny vyrobeny z jednoduchého ocelového rámu. Stejná konstrukce byla použita také u obvodového pláště. Byly hojně využívány prefabrikované prvky a recyklované materiály (do základů a na divácké sedačky). Díky tlumící konstrukci s olejovými tlumiči umí stadion absorbovat případné otřesy během zemětřesení.
Kengo Kuma & Associates
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Kengo Kuma