HYTTA

HYTTA
Investor:Adam Hofman a Dominik Ilichman
Projekt:2021
Realizace:2022
Užitná plocha:99 m2
Zastavěná plocha:75 m2
Plocha pozemku:10000 m2


Idea Hytty vznikla během cesty kamarádů Adama a Dominika Norskem, při očistném pobytu v přírodě, daleko od rušivých vymožeností civilizace. Hytta – chata, kterou navrhli, realizovali, užívají a poskytují ke kreativním pobytům a pracovnímu soustředění, naplňuje požadavky na současný komfort a přitom zachovává klidné prostředí pro koncentrovanou mysl.

Chata, kde máte čas nerušeně přemýšlet
Jsme od přírody tvůrci. Naplňuje nás, když zhmotňujeme své sny nebo vdechujeme život svým nápadům. Často ale narážíme na překážky dnešní doby – na nepřetržité notifikace, digitální šum nebo neustálou potřebu kontrolovat telefon. Tato rozptýlení nám brání naplno využít svůj potenciál a dostat se do hloubky věcí, na kterých nám záleží. Z tohoto důvodu stvořili Dominik Ilichman a Adam Hofman Hyttu – moderní chatu v přírodě, kde se můžete ubytovat, když chcete nerušeně tvořit a přemýšlet nad důležitými věcmi.

Minimalismus pro maximální soustředění
Hlavním záměrem bylo navrhnout stavbu, která souzní s okolní přírodu, poskytuje velkorysý prostor k přemýšlení a probouzí inspiraci. Kombinace soukromí, okolní přírody a kvalitního pracovního zázemí umožňuje lidem oprostit se od ruchu běžného života a zahloubat se do věcí, na kterých jim záleží.

Cílem byl skandinávský minimalismus. Žádný zbytečný prvek navíc, aby vás nic nerozptylovalo. Zároveň Hytta obsahuje standard, na který jsme dnes zvyklí, abyste se cítili komfortně a mohli se nerušeně soustředit. Prostorná terasa a okna do všech stran propojují interiér s okolím a umožňují tak využít přírodu jako zdroj kreativity a inspirace.

Prostorové řešení Hytty
Hytta leží na jižním svahu na okraji borového lesa, který chatu dělí od okolní civilizace a poskytuje dostatek soukromí a klidu. Půdorysně navazuje na bývalou mysliveckou chatu, jejíž tvarové pojetí z velké části respektuje. V přízemí se nachází obytný prostor s kuchyní, předsíň, koupelna, technická místnost a venkovní koupelna přístupná zvenku.

Hlavní obytná zóna je otevřena do štítu, aby poskytovala velkorysý prostor pro přemýšlení. Z obytné zóny je přístupná koupelna, která díky černé stěrce a nábytku upoutá svou intimní atmosférou. Součástí kuchyně je schodiště ze subtilního plechu zavěšeného na táhlech, které svou lehkostí volně stoupá do podkroví. V podkroví se nachází hlavní ložnice orientovaná na východ. Velkým oknem vstupuje do ložnice ranní sluníčko a dává vám možnost sledovat probouzející se přírodu rovnou z postele. Z ložnice je přístupná také jedna ze dvou útulen. Druhá útulna využívá loftu hlavního obytného prostoru a je přístupná po žebříku. Díky dvěma útulnám, se v Hyttě pohodlně vyspí až šest osob.

Velký dubový jídelní stůl v obytném prostoru plní zároveň i funkci pracovního stolu. Technické zázemí pro práci se dá pohodlně vysunout nad stůl z jedné ze skříněk knihovny. Kvalitu pracovního prostředí zlepšuje také internet od Starlinku a biodynamické osvětlení, které po setmění neobsahuje modré záření a lépe se vám tak usíná. Chata je vytápěná primárně litinovými kamny na dřevo. Sekundární temperování je zajištěno podlahovým topením.

Finská sauna pro kvalitní relaxaci
K nerušené tvorbě patří také kvalitní odpočinek. Proto jen pár metrů od Hytty najdete moderní finskou saunu s otužovací kádí. Objekt je umístěn v mírně svažitém terénu, díky čemuž nabízí při saunování nerušené výhledy do přírody. Stavba má rozměry 6 × 3,5 m a skládá se z odpočinkové zóny, sprchy a samotné finské sauny. Stejně jako samotná Hytta se nese v duchu skandinávského minimalismu a díky fasádě z opalovaného dřeva téměř splývá s okolní přírodou. Stavba je založena na zemních vrutech a do objektu se vstupuje přes ocelovou rampu, což dodává stavbě příjemnou lehkost.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Markéťácký newspeak
Winter
26.10.23 12:43
No...
DIN
30.10.23 09:46
zobrazit všechny komentáře