Hostel Silo v Basileji

Silo by Talent Basel

Hostel Silo v Basileji
Adresa: Signalstrasse 37, Basilej, Švýcarsko
Investor:Stiftung Habitat
Realizace:2016-20
Užitná plocha:2690 m2


Basilejská čtvrť Kleinbasel na severu města prochází velkou proměnou, kde v areálu Erlenmatt u překladového nádraží Badischer Bahnhof vznikají kolem centrálního parku stovky nových bytů, pracovní příležitosti i bohaté kulturní vyžití. Jednou z desítek nových intervencí je i přestavba obilného sila od studia Harryho Guggera.
Na území Erlenmatt Ost v Kleinbasel na severu Basileje vzniká nová městská čtvrť. V jejím srdci se nachází opuštěné silo z roku 1912, které sloužilo jako sklad obilí a kakaových bobů a nyní bylo přestavěno pro místní komunitu na víceúčelový objekt. Stavba vychází z myšlenek nadace Habitat a spolku Talent, aby byla vytvořena pro všechny nabídka sociálně-kulturního vyžití. To zahrnuje cenově dostupné ateliéry a studia pro kulturní pracovníky, poskytovatele služeb a mladé podnikatele, stejně jako hostel a restaurace. Hlavním cílem je vytvořit a podporovat rozmanitost.
Původně samostatně stojící silo bylo začleněno do řadové zástavby podél ulice Signalstrasse. Sousední domy slouží jako studentské ubytovny a umělecké ateliéry. Pro výsledný projekt je příznačná ochrana před hlukem z přilehlé dálnice, promyšlené uspořádání vnitřních provozů a dlouhodobá udržitelnost. Jedná se o jednu z prvních železobetonových konstrukcí ve Švýcarsku a současně o unikátní průmyslovou památku s vertikálně rozdělenými prostory. Našim cílem bylo ctít genius loci a zachovat tyto hodnoty.
V průběhu realizace byla vždy zohledněna původní nosná konstrukce, uchován původní charakter a rušivé intervence omezeny na minimum. Z tohoto důvodu byly ponechány charakteristické silové šachty. Tyto prvky dávají budově a jejímu novému využití důvěrně známé měřítko. Nových funkcí bylo dosaženo zakomponováním pouze dvou nových stropních desek a komunikačních jader. Kruhová okna poskytují ventilaci, denní světlo a vnější výhledy, aniž by byla narušena tektonika původní fasády. Hostelové pokoje se nacházejí v první a druhém nadzemním podlaží směrem do ulice. Na jihozápadní straně obrácené do dvora se nacházejí ateliéry a studia. V přízemí jsou do ulice umístěny seminární místnosti a do veřejného vnitrobloku je otevřená restaurace s možností venkovního posezení.
Harry Gugger Studio
0 komentářů
přidat komentář