Horské zónování

Horské zónování
Adresa: Toyama, Japonsko
Realizace:2019
Užitná plocha:145 m2


Ve městě Toyama (česky Tojama) ve stejnojmenné japonské prefektuře jsme na jednom pozemku naplánovali tři domy, které plní tři funkce: kancelář, salon a zázemí personálu. Město Toyama je ze tří stran obklopeno kulisami strmých hor jako Severní Alpy a pohoří Tateyama sahající až do výšky 3000 m n. m. Z tajícího sněhu přitéká z hor čistá voda v zaplavuje širou nížinu. Oblast je obdařena bohatým přírodním prostředím, kde můžete pozorovat střídání čtyř ročních období.
Pohoří Tateyama s přehradou Kurobe vytváří krajinu, která symbolizuje Toyamu. Okolí je dnes přeměněno na obytnou čtvrť, ale kdysi sloužilo jako rýžové pole a zbytky vodních toků jsou rozesety po celém městě. Na západní straně pozemku se nachází vodní koryto a na jižní straně rýžové pole, které z tohoto kanálu čerpá vodu. Na opačné (severní) straně se u cesty nacházel park se stromořadím, který sloužil jako dětské hřiště. Při stavbě domu s trojím využitím jsme využili každou stranu pozemku, kde každá směřuje do jiného prostředí. Místo plotu vznikla z náspu "hora" a umělá "hora" rovněž rozděluje pozemek na tři zóny. Horský hřeben je naplánován tak, aby vytvořil tři různá prostředí.
Z okna orientovaného k hoře můžete pozorovat květiny a živočichy, kteří se v okolí přirozeně vyskytují. Každá ze tří budov se skládá z jednoho (salon), ze dvou (dům) a tří (kancelář) objemů. Šestice objektů je postavena na třech různých výškových úrovních: přízemí ±0, +1,0m a +2,0m. Obytné a kancelářské místnosti využívané zaměstnanci, pracovna a salon, kde se shromažďuje blíže neurčená většina, jsou postaveny na stejné úrovni, což umožňuje horizontální pohyb bez výškových rozdílů podél obrysové linie hor. "Hora" nejen jemně rozděluje stavební pozemek na tři části, ale také funguje jako pozorovatelna s výhledem na pohoří Tateyama a zároveň dotváří místní krajinu. Důvodem, proč jsou stěny budov mírně zakřivené, je to, aby v kompozici s horou nepůsobily uměle.
Na východě prefektury Toyama se rozkládá 3000 metrů vysoké pohoří Tateyama. Tyto hory jsou vidět z celého města. Pohoří Tateyama je také vidět z východní strany pozemku a ze silnice před ním. Výška "umělé hory" byla stanovena na 5 metrů, takže při stoupání po souvislém svahu ze silnice a po dosažení vrcholu je vidět pohoří Tateyama přes střechu přilehlého skladu. Zdá se, že všichni žáci základních škol v prefektuře Toyama chodí v šesté třídě na exkurzi na Tateyama."Když jsem byl malé dítě, myslel jsem si, že pohoří Tateyama vytváří jen přírodní scenérii, ale když jsem nedávno vzal své dítě a znovu vystoupal na pohoří Tateyama, abych viděl pohled z vrcholu a přehlédl celou tu nádheru, byla to stále důležitá životní událost. Cítil jsem to.“ Doufáme, že se "umělá hora" stane součástí každodenní domácí scenérie pro děti hrající si v parku, podobně jako pohoří Tateyama, které můžete vidět z jeho vrcholku.
studio velocity
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od studio velocity