Horská chata Oberholz

Berghütte Oberholz

Horská chata Oberholz
Spolupráce:Gianluigi D´Aloisio, Simona Alu, Giovanni Paterlini, Matteo Savoia, Silvana Ordinas, Krzysztof Zinger, Jens Kellner
Adresa: Via Obereggen 16, Obereggen, Itálie
Investor:Obereggen AG / Spa
Soutěž:2015
Realizace:4. - 12.2016


Foto: © Oskar Da Riz, www.dariz.com
Architekti Peter Pichler ve spolupráci s Pavolem Mikolajčakem zvítězili v roce 2015 v soutěži na novou horskou chatu do italských Dolomit v nadmořské výšce 2000 metrů. Součástí nové chaty je také restaurace. Chata se nachází hned vedle stanice lanové dráhy Oberholz s přímou návazností na sjezdovku.
Vykonzolovaná konstrukce vyrůstá ze svahu podobně jako strom s trojicí hlavních větví a vytváří tak symbiózu s okolní krajinou. Každá ze tří částí chaty nabízí výhled na tři nejvýznamnější hory. Na konci “větví“ se nachází velká prosklená fasáda rámující při pohledu z interiéru chaty okolní hory. Sedlová střecha si bere inspiraci v chatách typických pro tuto oblast, zatímco interiér rozvětveného podkroví je soudobou interpretací klasické horské chaty. Vnitřní prostor je utvářen komplexní zakřivenou dřevěnou konstrukcí, která ze stropu postupně přechází do stěn, kde vytváří tzv. “intimní kapsy“. Tento prostorový princip může být také novodobým výkladem klasické “Stube“ (něm. světnice) známe ve zdejší oblasti. Celá chata je postavena ze dřeva: nosné konstrukční prvky a obklad interiéru je ze smrku, obklad fasády z modřínu a nábytek z dubu, což jsou pro místní oblast typické dřeviny. Jednolitá socha z místních materiálů. V přízemí chaty je restaurace se salonkem. Hned vedle vstupu je umístěn venkovní bar napojený přímo na restauraci. Na stejném podlaží se nachází také kuchyně a zásobování. Do suterénu jsou situovány toalety, zázemí zaměstnanců a technické zařízení. Venkovní prostory jsou vymezeny rozlehlou terasou orientovanou na jihozápadním směrem.
Peter Pichler Architecture
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Vauuuu
11.07.19 10:16
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Peter Pichler, Pavol Mikolajčák