Hlavní vlakové nádraží v Amsterodamu

Amsterdam Centraal

Hlavní vlakové nádraží v Amsterodamu
Adresa: Stationsplein, Amsterdam, Nizozemí
Investor:NS Groep N.V.
Realizace:1882-89


Centrální stanice je nejrozlehlejší vlakové nádraží Amsterodamu a hlavní vlakové nádraží nizozemských železnic. Jedná se o jeden z hlavních železničních uzlů Nizozemska a denně tudy projde kolem 250 000 cestujících. Je to druhé nejrušnější vlakové nádraží v zemi a nejnavštěvovanější národní kulturní památka Nizozemska. Současně se zde nachází konečná stanice metra. Na nádraží se lze dopravit i z České republiky spojem CityNightLine, který zahrnuje Prahu, Děčín nebo Ústí nad Labem. Vlakové nádraží navrhli architekti Pierre Cuypers a A. van Gendt a poprvé bylo uvedeno do provozu roku 1889.
Kombinuje gotický a renesanční sloh. Litinová konstrukce střechy haly překlenuje přibližně 45 metrů. Konstrukci vyrobil Andrew Handyside z Anglie. Hala je tvořena padesáti vazníkovými oblouky a byli navrženy L.J. Eijmerem, což byl stavební inženýr vlastnící železniční společnost Staatsspoorwegen. Pierre Cuypers navrhl hlavní nádražní budovu a také dekoraci vazníků a štíty hal.
Stavební práce začali v roce 1882. Stanice je postavena na třech uměle vytvořených ostrovech, které jsou vytvořeny pískem převzatým z dun nedaleko Velsnu. Ostrovy jsou známe pod názvem ,,Station Island". Stejně jako spousta budov v Amsterodamu je nádraží postaveno na dřevěných pilotách. V tomto případě bylo použito 8 687 pilot.
Od roku 1997 budova stanice, podzemí, stanice metra a okolí, prochází rekonstrukcí. Rekonstrukcí prochází také severo-jižní trasa metra, která by měla být otevřena roku 2017.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Pierre Cuypers, Adolf Leonard van Gendt