Hlavní úřad Velkopolského vojvodství v Poznani

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Hlavní úřad Velkopolského vojvodství v Poznani
Spolupráce:Marek Moczorat, Marta Radziwiłłowicz, Maciej Jaśkowiec, Maria Stankiewicz, Agata Szymańska, Karol Tomczak, Grzegorz Ziętek
Adresa: aleja Niepodległości 34, Poznaň, Polsko
Investor:Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Soutěž:2009
Realizace:2015
Užitná plocha:31000 m2
Obestavěný prostor:116000 m3


Tvar objektu vychází z vzájemné hry dvou základních objemů, které společně mezi sebou vytvářejí veřejné prostory na této městské třídě - budovy a náměstí. Vzhledem k umístění a funkční náplní objektu bylo náměstí umístěno do popředí jako místo schůzek, čekání a výstav.

Náměstí je umístěno na monolitickém kamenném podstavci, v němž jsou obsaženy všechny nejdůležitější funkce demokratického úřadu, přičemž v samém jádru se nachází zasedací síň regionální rady. Monolitický sokl je rovněž symbolickým základem pro všechny zbývající části administrativní budovy. Na podstavec vede z třídy Niepodległości široká rampa umístěná z vnější strany. Hlavní vchod do budovy je umístěn v přízemí kamenného soklu, ale také v horní část, což pro příchozí po rampě nabízí silný prostorový zážitek.

Náměstí (kryté atrium) - hlavní prostor v budov je osvobozen od trvalých funkcí a obsahuje pouze vertikální komunikace. Náměstí částečně pokrývá také vegetace, čímž navozuje atmosféru parku.
WAPA Warsztat Architektury
0 komentářů
přidat komentář