Het Huis - výstavní pavilon

Het Huis - výstavní pavilon
Spolupráce:Mo Vandenberghe, Luc Beckstedde, Johannes Robbrecht
Adresa: Middelheimlaan 61, Antverpy, Belgie
Investor:Middelheim Museum
Projekt:2010
Realizace:2012
Užitná plocha:215 m2


Het Huis (což v holandštině znamená Dům) je polootevřený kovový objekt, který se nachází mezi květinovými záhony v rozlehlém muzejním parku Middelheim na jižním předměstí Antverp. První zmínky o tomto území lze dohledat již ve 14. století, od 16. století zde sídlila řada movitých rodin a od roku 1910 území slouží jako veřejný park ve vlastnictví města. V roce 2000 se rozloha muzejního areálu rozrostla na současných 27 hektarů, kde si lze ve venkovní expozici zdarma prohlédnout celkem 239 soch rozmístěnými volně v parku.
Pavilon od gentského ateliéru Robbrecht en Daem se otevřel v roce 2012 současně po dokončení rozsáhlé rekonstrukce muzea. Polootevřený pavilon ochrání umění před deštěm, ale kovovými mřížemi může stále vanout vítr a návštěvníci zůstávají ve spojení s okolní přírodou. Na rozdíl od stále expozice venkovních rozměrných soch je matný šedozelený pavilon zamýšlený k pořádání krátkodobých výstav, kdy jsou představovaný menší křehké předměty, které by šlo ve volné přírodě snadno přehlédnout nebo poškodit.
Diagonální zářezy do obdélníkového půdorysu (o rozměrech 20 x 12m) mají oživit původně pravoúhlé rozvržení pěších stezek v parku. Tímto způsobem chtěli autoři svůj návrh formálně “vetknout“ do okolní krajiny. V návrhu se také odráží atmosféra tzv. "zadních pokojů", což jsou venkovní prostory obklopeny stěnami z živých plotů.
Předsazená ocelová konstrukce spočívá na betonové desce, takže pavilon působí, jakoby se nad trávníkem lehce vznášel. Do obdélníkového půdorysu jsou pod úhlem 45º vytvořeny čtyři zářezy, které slouží nejen jako vstupy, ale také pomáhají členit dispozici a vytvářet menší místnosti.
Stěny pavilonu tvoří plné plochy a diagonální mříže, jejichž textura má podle Paula Robbrechta připomínat zvětšenou textilii a odkazovat se na Semperovu teorii odívání (Bekleidungstheorie).
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Robbrecht en Daem architecten