Ústřední knihovna Oodi v Helsinkách

Ústřední knihovna Oodi v Helsinkách
Adresa: Töölönlahdenkatu 4, Helsinky, Finsko
Investor:Město Helsinky
Soutěž:2012-13
Realizace:2018


Náplň: knihovna, klubovny, společenské míst-
nosti, tvůrčí dílny, nahrávací studia, kinosál, multifunkční hala, kavárna, restaurace, celkem 17.100 m² užitné plochy
Knihovna Oodi se nachází na velmi významném místě v srdci Helsinek – stojí přímo naproti hlavního schodiště finského Parlamentu a vymezuje východní stranu hlavního náměstí Kansalaistori, obklopeného dalšími významnými veřejnými budovami – muzeem umění Kiasma, koncertním sálem Musiikkitalo a halou Finlandia. Umístění Oodi naproti Parlamentu bylo vybráno symbolicky pro zdůraznění vztahu mezi vládou a lidem, demonstrací finského zákona o knihovnách a z něho vyplývajícího celoživotního vzdělávání, aktivního občanství, demokracie a svobody projevu. Oodi se svou lokací zařadila mezi nejvýznamnější instituce v hlavním městě.

V nejvyšším patře knihovny najdeme pokojnou otevřenou čítárnu, která dostala přezdívku "knižní nebe". Knihovna zaplňuje jednu třetinu obestavěného prostoru budovy. Po konzultacích s knihovníky a uživateli byly sklady a volný výběr knih v návrhu sníženy a oproti tomu posíleny plochy pro restauraci, kavárnu, veřejně přístupnou terasu, kinosál, audiovizuální nahrávací studia a tvůrčí dílny vybavené 3D tiskárnami apod. Oodi je reprezentantkou aktuální proměny finských knihoven, které již neslouží jenom ke čtení a půjčování knih, ale snaží se nabízet další služby.

Knihovna je funkčně rozčleněna do tří úrovní: aktivní přízemí, které volně navazuje na veřejný prostor náměstí; "knižní nebe" v nejvyšším patře; doplňkové místnosti v prostřední části knihovny. Tento prostorový koncept je v reálu vyjádřen hmotou obydleného mostu podpíraného dvěma masivními ocelovými oblouky s rozponem přes 100 metrů. Díky mostu vzniknul v přízemí velkolepý vstupní prostor bez sloupů; do své konstrukce pojal řadu místností a nad sebou umožnil vznik velkoprostorové čítárny s vyhlídkou na město.

Oodi byla postavena za použití místních materiálů s ohledem na specifické klimatické podmínky. Dřevěná fasáda je obložena prkny z finského smrku o tloušťce 33 milimetrů. Obklad fasády přechází z exteriéru do interiéru, obaluje baldachýn před vstupem a vytváří zakrytý prostor pro pořádání veřejných akcí před knihovnou na náměstí Kansalaistori.

Horní plocha vstupního baldachýnu je využita pro velkou veřejně přístupnou terasu, ze které mohou návštěvníci pozorovat náměstí a budovu Parlamentu. Terasa zdvojnásobuje plochu veřejného venkovního prostoru poskytovaného návštěvníkům knihovny a vytváří nový atraktivní cíl, kde se mohou lidé potkávat a kochat se výhledem na město.

Přízemí Oodi rozšiřuje náměstí Kansalaistori do interiéru knihovny. Účelem vstupní haly je zviditelnit a zpřístupnit všechna zařízení knihovny a poskytnout je k nekomerčnímu využití všem, a to každý den v týdnu. Kino Regina je oficiálním sálem Národního audiovizuálního institutu a zabírá prostor severní části přízemí. Kavárna a restaurace v jižní části se v letních měsících rozlévají do náměstí.

Prostřední část, označovaná jako "Podkroví", obsahuje flexibilní místnosti uspořádané kolem intimních respirií a zákoutí mezi ocelovými vazníky mostní konstrukce. Multifunkční místnosti jsou navrženy tak, aby vyhovovaly jak hlučným, tak tichým aktivitám. Právě v tomto podlaží nabízí Oodi uživatelům nahrávací studia a tvořivé dílny.

"Knižní nebe" v nejvyšším podlaží je obrovská otevřená krajina zastřešená zvlněným bílým mrakem perforovaným kruhovými světlíky. Zde se potkávají trendy modernistické knihovny s technologickými možnostmi 21. století. Klidná atmosféra vybízí návštěvníky ke čtení, učení, přemýšlení a užívání si. z této úrovně si můžou návštěvníci vychutnat 360stupňový panoramatický výhled na centrum města nebo vstoupit na terasu nad náměstím Kansalaistori.
autorská zpráva
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Pocit
Tomáš K.
27.05.21 12:45
...
D.
27.05.21 09:25
srovnání
Kleiner Iv.
28.05.21 10:02
srovnání?
betonář
31.05.21 01:29
zobrazit všechny komentáře