HAGIBOR

ALFA & BETA

HAGIBOR
Tým:Ian Bryan, Eduard Trembulak, Michal Němec, Peter Hričovec, Katarína Chalániová, Ondřej Michálek, Hana Tihonová a David Hruška
Adresa: Ramonova, Strašnice, Praha, Česká republika
Investor:Crestyl
Realizace:2022


Statika: Statický servis, Obermeyer Helika a.s.
Krajinářská architektura: Michelle Desvigne
Generální dodavatel: Metrostav a.s.
Projekt Hagibor vzniká na rozhraní dvou tradičních a oblíbených pražských čtvrtí Vinohrady a Strašnice. Tato výjimečná lokalita se nachází v blízkosti Vinohradské třídy, pouhých 5 minut chůze od stanice metra Želivského.
První etapa rezidenční části projektu Hagibor v Praze 10, budovy Alfa a Beta s celkem 160 bytovými jednotkami a komerčními prostory v parteru byla dokončena v polovině roku 2022.
Obě obytné stavby z pera architektonické kanceláře Ian Bryan Architects (IBA) jsou prvními vlaštovkami rozsáhlé smíšené zástavby developerské společnosti Crestyl v oblasti HagiboruProjekt celé oblasti zahrnuje kromě bydlení také kancelářské a obchodní prostory a po dokončení zde vznikne zbrusu nová městská čtvrť o rozloze více než 60 000 m².
Klíčovou výzvou u takto rozsáhlých bytových komplexů je dosažení pocitu lidského měřítka a individuality tam, kde se nevyhnutelně často opakují byty podobné velikosti. Ale jak poznamenává k tomuto problému Ian Bryan: "Proměnili jsme toto opakování v přednost tím, že jsme navrhli obě budovy s odlišným architektonickým výrazem, ale tak, aby pomyslně komunikovaly jedna s druhou. Alfa, kterou jsme překřtili na 'ježka', organicky vyrůstá na bázi kubických bloků s privátními terasami nad nimi a Beta jako její protipól s jednoduchým horizontálním členěním a předsazenou linií balkonů, poskytujícími stínění a ochranu před hlukem ze silnice."
Zásadní pro nás bylo navrhnout pohodlné a jasně čitelné veřejné a soukromé prostory a v polouzavřeném vnitrobloku jsme společně s francouzským krajinářským architektem Michelle Desvigne vytvořili koncept tzv. mikrolesa. Ten pomáhá upravovat mikroklima a umocňuje spojení s přírodou a jeho princip se bude táhnout napříč zbytkem území.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Ian Bryan Architects