Gurdau vinařství

Gurdau vinařství
Autor: Aleš Fiala
Projekční tým:Ing. Tomáš Bílek,
Ing. Bronislav Bureš (stavební inženýři)
Adresa: Kurdějov 300, Kurdějov, Česká republika
Investor:GURDAU vinařství s.r.o.
Projekt:2016-20
Realizace:2022
Užitná plocha:997 m2
Zastavěná plocha:1260 m2
Plocha pozemku:43099 m2
Obestavěný prostor:5300 m3


Statika: OK ateliér
SIL, SLP, EZS: CATEGORY a.s.
Krajinářské úpravy: Ing. Zdeněk Sendler
Návrh nábytku, interiérových detailů: Daniela Hradilová
Generální dodavatel stavby: Navláčil stavební firma s.r.o.
Zámečnické konstrukce: OMELKA s.r.o., NEJEZ stavebně zámečnické práce, spol. s.r.o., Ateliér Originál Hořánek
Stolařské práce: DŘEVOSTYL | Libor Zeman, Bílek&Bílek truhlářství
Dřevěné podlahy a terasy: BELEVEY | Ladislav Sedláček
Gurdau vinařství
Gurdau vinařství bylo založeno roku 2012 na "zelené louce", vysazením prvních vinic ve svazích nad obcí Kurdějov. Ta patřila historicky k významným dodavatelům vína mikulovským i brněnským měšťanům i šlechtickým dvorům na Moravě. Převzetím historického názvu obce se mladé vinařství Gurdau hlásí k velkolepému vinařskému odkazu lokality.

Vlnka v krajině
Už počáteční ideje vinařského domu uvažovaly provozně nejefektivnější polohu, doslova v centru vinic. Ta je zároveň účelná i poetická, protože odsupuje od vesnice a nabízí uklidňující a okouzlující výhledy. Aby tomu tak bylo, umístění objektu ve volné krajině s sebou pochopitelně přineslo vysoké nároky na architektonické a krajinářské začlenění. Na krajinný kontext reagujeme formou mírného oblouku – vlny v krajině, pahorku mezi pahorky. Velká péče byla věnovaná zakomponování – delikátnímu zaříznutí stavby do terénu a její návaznosti na zeleň kulturní i přírodní. Střecha oblouku je řešena jako zelená extenzívní, okolí domu bylo osázeno 150 keři a vzrostlými stromy, mnohdy prorůstajícími "proděravělou" střechou. Celková síla a užitek nové zeleně ve prospěch krajiny i domu se projeví teprve s léty.

Organická architektura
Vlastní stavba je železobetonová, dvoupatrová. Podzemní část je určena výrobě, ležení a archivování vína, v přízemí se odehrává degustace, posezení, prodej. Hostům jsou k dispozici dva apartmány pro příležitostné nocování.

Založení stavby do země je pro vinařství tradiční, její pojetí je pak naprosto současné a nadčasové. Atmosféra prostředí je založena na zážitku krásy, vytříbenosti a absolutního komfortu. Použití materiálů jako pohledový beton, sklo, kov, dubová a akátová dřevina je čisté a přímé a podporuje organickou formu stavby. Zároveň je kladen maximální důraz na preciznost řemeslného zpracování a detaily.

Bezprostřední kontakt s krajinou, umožněný velkoplošným prosklením, velko- rysými terasami a pochozí střechou, vnáší do zážitku prostoru různorodost přírodních nálad a ročních období.
Zapuštěním domu do terénu vzniká pocit přívětivého zázemí, přirozeného splynutí s místem, ze kterého víno pochází. Nadhled a vzdušnost lze vychutnat pobytem na terasách a umělém kopci zelené střechy, kde se otevírají famózní scenerie horizontů Kurdějova, v dálce se rýsující Pálavy i rovin rozprostírajících se k Rakousku. Prostory vinařského domu jsou proměnlivé a vstřícné chvílím společenským, romantickým i tiché kontemplaci nad sklenicí vína.

Věříme, že koncepce vinařství Gurdau výrazně přispěje k rychle rostoucí a zvyšující se vinařské a turisticko-vinařské kultuře v Česku a podpoří růst nové půvabné tradice kultivovaného setkávaní a sepjetí člověk—víno—krajina.

Udržitelnost
Stavba je navržená s co největším respektem k okolní krajině. Je kompletně překryta obloukovou extenzivní vegetační střechou, aby po rozvinutí vegetace byla v dálkových pohledech téměř neviditelná. Okolí stavby je doplněno množstvím nových keřů a vzrostlých stromů také z důvodu vytvoření optimálního mikroklimatu v budoucnu. Poloha stavby přímo ve vinohradu minimalizuje dopravu surovin a pracovníků v rámci vinařství. Výrobní prostory jsou umístěny pod terénem, naopak prostory pro zákazníky jsou otevřeny prosklenou fasádou směrem ke slunci, z důvodu využívání pasívní energie. Proti přehřívání v nejteplejších letních měsících jsou navržena tepelně izolační trojskla v kombinaci s dřevěnými předokenními dubovými lamelami, dostatečným přesahem obloukové střechy a zastíněním pergoly před fasádou plachtami. K vytápění je použito tepelné čerpadlo vzduch–voda. Dešťové vody jsou zachytávány v akumulační nádobě a využívány k závlaze vinohradu.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
paráda
Blanch
29.09.23 06:36
zobrazit všechny komentáře