Feltrinelli Porta Volta

Fondazione Giangiacomo Feltrinelli

Feltrinelli Porta Volta
Adresa: Viale Pasubio 5, Miláno, Itálie
Investor:Fondo Feltrinelli Porta Volta
Projekt:2010
Realizace:2016


Spolupráce: Mateo Mori Meana, Liliana Amorim Rocha, María Bergua Orduna, Nils Büchel, Amparo Casani, Yolanda De Rueda, Claudius Frühauf, Yannik Keller, María Ángeles Lerín Ruesca, Monica Leung, Christina Liao, Adriana Müller, Argel Padilla Figueroa, Francisco Requena Crespo, Juan Sala, Francisca Soares de Moura, Carlos Viladoms, Federica von Euw, Thomasine Wolfensberger
Porta Volta je název městské brány na severu historického jádra Milána, která vznikla na místě bastionu tzv. Španělských hradeb (Mura Spagnole) z 2. pol. 16. století. V 19. století byly celé hradby zbourány, aby je nahradil široký okružní bulvár. Zbourání hradeb dalo silný impuls k dalšímu rozšiřování lombardské metropole. Hradby sice zmizely, ale stále se nepřímo odráží v okolní urbanistické struktuře, kterou se basilejská kancelář H&deM rozhodla znovu zaplnit, ale již ne ve formě neproniknutelné bariéry. Původní projekt se skládal ze tří částí a měl společně s dvojicí dochovaných historických celnic (Caselli Daziari) utvářet nový severní vstup do města. Důležitou osu, kolem které je návrh H&deM odzrcadlený, tvoří ulice Via Alessandro Volta probíhající z centra ke hřbitovu Cimitero Monumentale. Ze tří plánovaných objektů byly zatím podél ulice Viale Francesco Crispi dokončeny dvě sedmipodlažní budovy, kde v menším objektu sídlí sídlí Nadace Giangiacomo Feltrinelliho a větší část si pronajala společnost Microsoft. Západní křídlo, kde se dnes nachází komunitní zahrada Lea Garofalo, stále čeká na dokončení. Výrazně lineárně a silně rytmizovaný objekt stírá přechod mezi strmou střechou a fasádou. Tvar vychází z historických milánských příkladů a tradičních lombardských staveb (Cascina). Štíhlá budova minimalizuje půdorysnou stopu, aby byl co nejmenší dopad na okolní pozůstatky pevnostních zdí a současně byl uvolněn prostor pro park. Kromě budov vznikl také otevřený parter s pozitivním dopadem na celé okolí s velkorysým veřejným prostorem. Lineární objekt je v místech ulice Via Pietro Maroncelli přerušen, aby byl lidem umožněn volný průchod dál na náměstí, do parku a centra. Budova je minimalistická také po konstrukční stránce, kterou tvoří odhalené železobetonové rámy, které jsou k uliční čáře natočeny o 45°, aby byly rovnoběžné s historickými celnicemi.
V přízemí nadace se nachází knihkupectví s kavárnou, v prvním patře je víceúčelový sál s galerií a v “podkroví“ je umístěná čítárna pro veřejnost, kde se mohou seznámit s historickými dokumenty. Archivy nadace leží v suterénu stejně jako podzemní parkoviště, které je umístěno pod jižně orientovaným náměstím pojmenovaném po ruském básníkovi Borisi Pasternakovi.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Herzog & de Meuron