Dům Vlajka

Dům Vlajka
Autor: propeller z
Adresa: Fahndorf, Rakousko
Realizace:2009-10


Propeller Z dokončil přístavbu 200 let staré farmy v dolnorakouské vesnici Fahndorf. Dostavbu za 70000 Euro tvoří kuchyně s obývacím pokojem. Novodobý protipól klidně vybíhá z jednoho z křídel zemědělské usedlosti s půdorysem ve tvaru písmene U. Z návrhu Propeller Z je patrné úsilí zachovat většinu stávající farmy a současně do ní vyváženě začlenit soudobý jazyk, který představuje elegantní a rafinovaný výsledek. Kvůli svažitému pozemku je jižní křídlo vesnické usedlosti zakopané do svahu a z venkovní strany ční jen sedlová střecha. Nově navržená stavba je posazená na vyvýšeném pozemku a vizuálně komunikuje s okolními poli, což původní střecha nemohla.
Celý objekt je od podlahy až ke stropu prosklený, interiér je vyplněn denním světlem a otevírá se do klidné krajiny. Venkovní schodiště poskytuje přístup ke zbytku domu, pod přístavbou ve stejné úrovni jako jsou stáje a nádvoří statku vznikl krytý přístřešek. Strop a vstupní plošina jsou obloženy teplým dřevem, zatímco zbývající podlahy jsou z betonu. Vnitřní izolaci tvoří recyklované noviny a hradba vyskládaná z dřevěných špalků na severní straně, která příjemným způsobem přebírá estetiku místních usedlostí.
Každé fyzické připojení nového ke starému představuje výzvu, kterou v tomto případě Propeller Z zvládl bravurním způsobem: novou konstrukcí částečně podporovanou na rohu původního objektu, která však zůstává nespojená a narušuje jen minimálně.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
pjekne
Matej Farkas
31.08.10 09:39
Zachoval atmosféru původního dvora
Dalibor Černý
02.09.10 03:29
pekne ale nehorazne formalni
jan sochor
07.09.10 02:23
zobrazit všechny komentáře