Dům ve svahu

Haus am Hang

Dům ve svahu
Projekt:2016
Realizace:2021
Užitná plocha:197 m2
Zastavěná plocha:109 m2


Poradce pro udržitelnost: ee concept 

Stavební inženýr: Felix Mildner Tragwerksplanung 

Stavební dozor: Rolf Haselwander

Truhlář: Schreinerei Stoll
Novostavba prázdninového domu na jihu Černého lesa
V souvislosti s debatou o trvalé udržitelnosti se dovolená v Německu stala opět mnohem populárnější a mnoho cestovatelů s úžasem objevuje rozmanitou krajinu a krásné přírodní oblasti mezi severním pobřežím a Alpami na jihu. Na pozadí klimatických změn zaznívá téma udržitelného cestování ze všech úst. Naši klienti, kteří tráví dovolenou výhradně v Německu, se na nás obrátili s přáním právě takového domu: udržitelného rekreačního domu s kvalitní architekturou a možností sdílet ho s mnoha lidmi.
Kompaktní dřevěný dům na ploše 110 m² překvapí velkorysým dvoupodlažním obytným prostorem s dalšími místnostmi, které stupňovitě kopírují topografii pozemku: vchod se šatnou, po několika schodech následuje kuchyně a jídelna s velkým balkonem umístěným pod javorem a nakonec další schody vedou do obývacího pokoje a krbové místnosti. Při procházení domem se obyvatelům nabízí četné panoramatické výhledy do okolí. Člověk tu nabývá dojem, jako by byl současně uvnitř i venku.
Tenká střecha s velkými přesahy je položena nad oběma hmotami (se čtvercovou základnou), které jsou vůči svahu pootočeny o 45°. Výsledné půdorysné uspořádání sice působí abstraktně, ale jeho cílem bylo odkázat se na místo, aniž by se dům svým vzhledem příliš podobal sousedním budovám, a zároveň dokázal optimálně zachytit jižní slunce.
Centrální otevřené schodiště vede přes galerii do horního patra, jehož malé a intimní místnosti s velmi odlišným naladěním vytváří kontrast k velkorysému obytnému prostoru. Rozměrné otvory přivádí krajinu do interiéru. Různá místa ke spánku mají poskytovat potěšení a posilovat pocit dovolené: palanda podobná těm na horských chatách, útulná ložnice připomínající alkovnu, spací galerie pod střechou a ložnice s výhledem na hvězdy. Příbytek nabízí celkem osm rozmanitých míst na spaní pro rodiny, přátele i páry.
AMUNT
0 komentářů
přidat komentář