Dům v Ílhavo

Dům v Ílhavo
Všude okolo jsou stará zemědělská hospodářství. My jsme přesto navrhli soudobý městský dům. Majitelé zdědili pozemek po svých prarodičích a rozhodli se na něm postavit tento dům. Přízemní (nebo převážně přízemní) dům, který splňuje veškerá přání rodiny. Úzká parcela se táhne podél silnice a za zatáčkou se téměř ztrácí. Hlavním úkolem bylo správně vyřešit usazení domu na pozemku, aby se podařilo vyhnout přímému kontaktu s ulicí i sousedy. Dané prostředí nebylo vždy snadné zvládnout, aniž by se člověk nemusel obětovat některé venkovní prostory.
Náš návrh se tak na západní straně opírá štítem o sousední dům. Dispozice pak dále rozvíjí východním směrem podle toho, jak to umožňují povinné odstupy od hranice pozemku. Plná hmota se postupným zužováním pozemku dematerializuje. Dům dynamicky ustupuje od ulice (téměř až do nulového bodu). Dynamiku zdůrazňuje prostřední dvoupodlaží část. V protiváze k blízké ulici a sousedům se všechny vnitřní prostory zanořují do fasády, aby vytvořily intimnější "terasy" s neurčitým vztahem na pomezí exteriéru a interiéru, což ještě více umocňují posuvné okenice. Tímto způsobem vzniklo členité prostředí, které stírají jakýkoliv odkaz na venkovní život. Krajinářská architektura hraje zásadní roli při vytváření přírodních, vizuálně idylických prostorů s původními stromy a keři, které chrání, poskytují stín, dokonce i vůně, nebo dodávají aromatické byliny k ochucení jídel.
Uspořádání vnitřních místností je zcela racionální. V zadní části se nachází prostorná garáž, která vede napříč celým domem a zároveň umožňuje vstup přes řadu technických místností do interiéru. Hlavní vchod se nachází uprostřed domu. Před přímými pohledy z ulice dům chrání prodloužené venkovní stěny. Soukromá část domu je zcela nezávislá na společenských místnostech. Obývací pokoj s jídelnou a kuchyně spolu souvisejí, ačkoli se jedná o nezávislé prostory silně provázané s exteriérem. V horním patře najdeme doplňkové programy jako tělocvičnu a pracovnu, které přechází na balkony. Interiéry jsou řešeny úsporně. Vynikají zde betonové stropy a hliníkové okenní rámy. Dřevo Riga navozuje pocit pohodlí. Venku dostaly přednost přírodní materiály jako žulová dlažba nebo dřevěné okenice. Vizuální rovnováhu a klidný vzhled však domu přinášejí především obrovské betonové desky a krémově zbarvená omítka.
M2 Senos Arquitectos
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od M2 Senos Arquitectos