Dům v Hribljane

Hiša Hribljane

Dům v Hribljane
Spolupráce:Mojca Gabrič, Martin Kruh
Adresa: Hribljane, Cerknica, Slovinsko
Projekt:2016
Realizace:2018
Užitná plocha:194 m2
Zastavěná plocha:320 m2
Plocha pozemku:1180 m2


Malá vesnička Hribljane (s devíti stálými obyvateli - pozn.překl.) je jednou z několika řídce zastavěných osad ležících mezi městy Rakitnou a Cerknicí ve Vnitřním Kraňsku uprostřed Slovinska. V lesích vládne naprostý klid, který ruší jen občasné setkání s medvědem. Investoři si přáli úhledný přístřešek s dostatkem místa pro velkou zahradu a tuctem ovcí. Pozemkem protéká Jazbinský potok, tekoucí u zříceniny starého mlýna, který bývá v zimě využíván jako sáňkařská dráha.
Dům stojí poblíž borového háje a svým tvarem připomíná místní stodoly. Statky však nebyly nikdy v historii umisťovány na okrajích sídel. Nový dům přejímá tvar i materiály z okolních staveb, aby napomohl v oživení vesnice. Navzdory své velikosti je dům v krajině sotva rozpoznatelný. Dispoziční uspořádání sleduje stávající terén, který napomáhá výškové stupňování obytných prostor; základy se terénu dotýkají jen v několika málo místech.
Parkoviště je ukryto v prohlubni pod domem. Přístupová cesta vede kolem borového háje směrem k hlavnímu vchodu ve dvoupatrové zimní zahradě na konci domu. Obytné prostory tvoří kuchyně s velkou jídelnou a tradiční krbová kamna, která spojují kuchyň s obývacím pokojem. Podél rampy vedoucí z obývacího pokoje směrem k dílně jsou umístěny soukromé prostory. Nachází se zde také schody vedoucí do horního patra s ložnicí pro hosty a dětským pokojem, který se otevírá do převýšené zimní zahrady.
Nosná konstrukce domu je ze dřeva. Všechny povrchové úpravy jsou z přírodních materiálů; na podlaze jsou přírodní cihly, která pokrývají většinu přízemí, kokosový koberec jako měkčí podlaha a dřevěné příčky. Protáhlý vzhled domu umocňuje členění dřevěné fasády. Zářezy a otvory ve fasádě dům člení a odhalují jeho vnitřní náplň.
Medprostor
0 komentářů
přidat komentář