Dům u parku

Dům u parku
Spolupráce:Lenka Mandelová, Radek Brandejs
Návrh zahrady: Land05 | Martina Forejtová
Projekt:2018-20
Realizace:2022
Užitná plocha:450 m2
Zastavěná plocha:188 m2
Plocha pozemku:987 m2


Lokalita, ve které se pozemek s domem nachází, je na okraji vilové čtvrti sousedící s parkem. Parcela je situována v úpatí kopce, kdy přední část pozemku je v rovině a zadní část v příkrém kopci. Dům jsme zapustili ze zadní a boční části do svahu a směrem do zahrady a parku ho díky terénu otevřeli. Dům vznikl z části recyklací nosných konstrukcí původního domu, který nebyl vhodně posazen na pozemku, jeho architektura a dispozice byly komplikované a provoz nefungoval. Původní dům jsme nechtěli celý zbourat, chtěli jsme být udržitelní a využít jeho některé nosné konstrukce. Navrhli jsme kompletně nový dům a recyklované části původních nosných konstrukcí jsme do návrhu zapojili.

Dům jsme orientovali hlavními fasádami na jih do parku a do vlastní zahrady s překrásnými výhledy z obou pater do zeleně. Navrhli jsme obdélníkovou přízemní hmotu, kterou jsme posadili k uliční čáře a vytvořili jsme jasné napojení domu na komunikaci. Do centrální části jsme vsadili venkovní patio se stromem, které dům odlehčuje. Na přízemní část je posazena hmota prvního patra, která je do zahrady vykonzolována, naopak směrem do ulice je zasunuta do zadní části za atrium. Pohledy ven zintimňuje zelená střecha se stromy nad přízemím.

Vymysleli jsme jasné průhledy a výhledy domem do zeleně vlastní zahrady, atria a okolního parku. Na vstupní halu jsme navázali venkovní atrium, které prosvětluje centrální část domu. Z tohoto centrálního bodu celé dispozice jsou vstupy do obývací části s kuchyní a jídelnou, na schodiště do prvního patra, tak do dalších částí dispozice v přízemí jako je sauna, pracovna, wc, garáž a technické zázemí domu. V prvním patře jsou situovány ložnice, pracovna a koupelny. Do zahrady se dům v obou patrech otvírá prosklením se subtilními rámy.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od JRA   Jaroušek Rochová architekti