Dům s ateliérem na úpatí Budínského vrchu

Ház és műterem a Budai-hegyek lábánál

Dům s ateliérem na úpatí Budínského vrchu
Adresa: Süllő u. 11, Remeteszőlős, Maďarsko
Projekt:2018
Realizace:2020-22
Užitná plocha:100 m2


Spoluautoři: Szilvia Beke-Tóth, Balázs Besenyei
Stavební inženýr: Balázs Karkiss
Technické služby: Tamás Tirpák
Elektroinženýr: Dóra Pintérné Kolb
Vesnice Remeteszőlős se nachází na úpatí Budínských vrchů, severně od centra obce jsou od roku 1983 chráněné lesy a centrum se rovněž vyznačuje intenzivní zelení. Až do roku 1970 se jednalo o zemědělské území patřící sousední obci, které bylo po parcelaci v letech 1972-73 přeměněno na rekreační oblast. Až do počátku 20. století byly pro území charakteristické malé rekreační chaty sloužící jako víkendové domy. V posledních 20 letech však dochází k výrazné proměně místního charakteru, kdy se v rámci suburbanizačního procesu v Budapešti začínají objevovat stále větší rodinné domy, čímž s tím ztrácí původní charakter a dřívější život uprostřed zeleně.

Tento dům se snaží čelit současným stavebním trendům a suburbanizaci v této oblasti: měřítko, hmota i stavební materiály jsou střídmější a vytvářejí intimnější vztah k zelenému okolí.

Hlavní hmotové řešení spočívá v tom, že budova rozděluje pozemek na dva dvory o různých velikostech a charakterech: menší uzavřený dvůr u vstupu a otevřený zadní dvůr, který je skrytý pohledům z ulice a kam směřují pokoje a obytné místnosti. K dosažení tohoto cíle bylo uplatněno jednoduché řešení, zakřivená hmota.

Dům má jednoduchou dispozici: vstup je umístěn uprostřed budovy, kde se nachází kuchyně a obytný prostor - řešení, které evokuje trojdílné uspořádání tradičních maďarských obytných budov. Od ulice (kde se nachází garáž, skladovací a technické místnosti) jsou intimnější prostory (obývací pokoj, dále ložnice a ateliér, který zároveň funguje jako pokoj pro hosty) obrácené do zadní části pozemku.

Majitel se o zahradu staral již dlouho před stavbou domu, a tak šlo původní záměr docenit až po dokončení domu: při posezení v obývacím pokoji má divák díky širokým oknům a úzké hmotě budovy pocit, že se nachází mezi dvěma dvory a sedí na zahradě.
GUBAHÁMORI
0 komentářů
přidat komentář