Dům pro hosty Alex

Dům pro hosty Alex
Adresa: Scheldestraat 14, Berlare, Belgie
Realizace:2020
Užitná plocha:150 m2


Majitel domu pracující ve filmovém průmyslu se na nás obrátil se zvláštním požadavkem, abychom navrhli něco, aby jeho (zahraniční) hosté vzpomínali na pobyt u něj po zbytek svého života. Kromě toho si také přál navrhnout místnost k promítání filmů a dalšímu kulturnímu vyžití. Mělo se jednat o rozšíření jeho bydlení i profese.
Idylické místo s řekou Schelde v pozadí a romantickou zahradou na jedné straně a s výhledem na hrad na opačnou stranu. Okolo rodinného domu postaveného ve francouzském stylu byla zahradní zeď a za ní v divoce rostoucí zahradě stará zchátrala garáž s kůlnou. Zapomenutý kout zahrady přitom byl ideálním místem pro hostinský dům: skvělé prostředí, dostatek soukromí, prostor a výhled.
Projekt leží v blízkosti majitelova domu, s nímž je propojený zvláštním podzemním světem až se na konci chodby objeví srubový interiér. Hosté vstupují do zahrady kolem nové zahradní kůlny a přístřešek pro kola, následně prochází obývacím pokojem pro hosty, dále sestoupí po točitém schodišti až skončí v dlouhé podzemní chodbě. Dezorientace návštěvníků je dokonalá. První překvapení na hosty čeká, když vejdou do malého kinosálu s rudými závěsy. Není tu daleko od atmosféry Davida Lynche. Naproti se nachází malý hezký bar s podobně zvláštní atmosférou.
Na konci tunelu je však také světlo znázorněné v podobě světlíku nad točitým schodištěm. Soudě podle listí na schodišťových stupních musí být částečně ve venkovním prostředí. Schody se zdají být nekonečné, aby se brzy v hostinském domě zjevila zcela nová atmosféra. Prostor je navržen jako dřevěná jeskyně a tvoří ji vrstvené dřevěné desky. To platí pro podlahy, stěny, strop i veškerý nábytek: kuchyně, knihovna, lavice, schody a dokonce i spodní část postele. Dům pro hosty disponuje dvěma kruhovými okny, z nichž jedno má výhled do zahrady a druhé na vzdálený hrad.
Procházka domem pokračuje po točitém schodišti a končí na horní plošině s výhledem na celý pozemek. Vršek domu vypadá jako maják, kde člověk může zažít venkovní sprchu nebo se dotknout korun okolních stromů.
K dosažení našeho cíle bylo zapotřebí navýšit okolní terén a vytvořit zelenou střechu ukrývající celý náš podzemní příběh a současně ponechat dům pro hosty mírně se vznášet nad zahradou. Na vrcholu umělého kopce si pak mohou hosté ze soukromé terasy vychutnat večerní slunce. Dům pro hosty byl postaven ze 4 cm silného laminovaného dřeva. Poté byl na místo dopraven ve čtyřech kusech. Opláštění z cortenového plechu zaručuje, že objekt splyne s okolní přírodou. Výsledná stavba má abstraktní tvar a je těžké si představit, čím je ve skutečnosti. Může být vnímána jako ponorka nebo kontejner. Je otevřena jakémukoliv výkladu.
Stavba je jakýmsi filmovým zážitkem, kde se okamžitě katapultování z jedné atmosféry do druhé a která silně působí na vše pocity. Rozšíření domu je co nejvíce vzdálené typické představě hotelového pokoje. Zde jste na krátkou chvíli ukrytí před vnějším světem.
atelier Vens Vanbelle
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od atelier Vens Vanbelle