Dům Observatoř

Наблюдателна къща

Dům Observatoř
Dům leží na kopci v nejvyšším bodě na okraji vesnice na severovýchodě Bulharska. Pozemek se může pyšnit panoramatickým výhledem a dalekou viditelností na převážně zemědělskou krajinu. Za účelem posílení těchto výhledů je část stavebního programu umístěna ve zdánlivě slepé “bastionové“ základně, kterou je pak posazena obytná část domu. Tímto řešením bylo možné dosáhnout panoramatický výhled 360 stupňů a přitom ve zcela otevřeném prostoru zachovat soukromí obyvatel.
Protažením by valbová střecha plynule navázala na horní okraj kamenné základny, což dodává na ucelenosti vnitřního prostoru, zatímco předsazené okapy jej spojují s okolní loukou a štíhlá ocelová konstrukce umocňuje celkovou lehkost a pocit vznášející se střechy.
Mohutná základna naopak rodinnému domu propůjčuje vzhled technické budovy stojící na okraji vesnice, zatímco uvnitř skrývá poměrně ambiciózní stavební program. Do objektu vede podobně jako do jeskyně jediný otvor sloužící jako vstupní hala/garáž. Mezi materiály ve vnitřních prostorách dominuje obklad z exotických dřevin, které vyrovnávají drsnost kamene a pohledového betonu v interiéru a přilehlém okolí.
I/O architects
0 komentářů
přidat komentář