Dům na vinici u Vídně

Dům na vinici u Vídně
Spoluautor: Alexander Janowsky
Krajinná architektura:Kramer und Kramer
Adresa: Jungherrnsteig 11C, Nussdorf, Vídeň, Rakousko
Realizace:2018
Užitná plocha:335 m2


Dům se nachází na jedinečném místě. Strmý svah na okraji Vídně zaujme fantastickým panoramatickým výhledem na vinice a místní pohoří podél Dunaje. S tímto prostředím na mysli jsme s klientem sledovali společný cíl, kterým bylo přenést tuto scenérii do domu a vytvořit z ní hmatatelný zážitek. 36 metrů dlouhý prosklený nosník s předsazenou grafitově zbarvenou ocelovou konstrukcí se vznáší 12 metrů nad mohutnou základnou, z níž volně vybíhá. Z uliční strany je do svahu zapuštěna garáž se sklady a technickými místnostmi.
Do horních třech podlaží je přístup po schodišti a výtahem. Široký převis horního patra vytváří nad schody příjemný krytý vstupní prostor, který lze využit také jako terasu. Na úrovni zahrady přivítá návštěvníky vysoká vstupní hala, za níž jsou spodní ložnice pro děti a hosty, plus sociální zařízení a technická místnost. Příčně umístěné jednoramenné schodiště následně vede ze spodního privátního patra do proskleného společenského křídla.
Schodišťový prostor také odděluje otevřený prostor obývacího pokoje, jídelny a kuchyně s krbem od více soukromých místností, jako jsou knihovna, ložnice rodičů a koupelna s volně stojící vanou a sauna s výhledem do zeleně.
Pohledové osy od jednoho konce podlaží na druhý posilují velkorysý a otevřený prostorový dojem. Z intimního zadního obývacího pokoje se přímo vstupuje do terasovité zahrady s bazénem. V přední části domu vás krytá terasa se skleněným zábradlím zve k vychutnání nádherného výhledu. Sokl domu z monolitického betonu je rovnoměrně rozčleněn okny, jejichž výška kopíruje sklon pozemku.
Stěny z pohledového betonu posilují robustní dojem přízemní části, na které spočívá ladná konstrukce horního patra. Na rozdíl od průhledné ocelové konstrukce a prosklené fasády je interiér kompletně obložen dubovým dřevem, které i přes velkoplošné prosklení navozuje příjemnou atmosféru a pocit bezpečí, aniž by došlo k narušení přímého spojení s okolní přírodou. Výsledkem je moderní architektonicky nadprůměrná budova, která využívá složitý svah ve svoji výhodu. Sebevědomý dům definovaný jasnými liniemi se sám předvádí, ale ukazuje také okolní krajinu.
Dietrich | Untertrifaller Architekten
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Dietrich | Untertrifaller Architekten