Dům na kopci

Dům na kopci
Adresa: Värmdö, Švédsko
Projekt:2014
Realizace:2022
Užitná plocha:537 m2


Rodinný dům se nachází jen dvacet minut jízdy autem z městského centra a nabízí úzký kontakt s nedotčenou přírodou nedaleko Stockholmu. V tomto případě se rozlehlý pozemek táhne od mořské hladiny, kde na vodě stojí loděnice, následně pokračuje přes strmý zalesněný svah až na otevřenou plošinu na vrcholku kopce, kde se nachází rodinný dům.
Přístupová cesta stoupá podél strmé skály, což znamená, že se k domu přijíždí zespodu a že mimořádnou polohu domu s panoramatickým výhledem na celé souostroví lze plně pochopit až po příjezdu nahoru.
Klienti, velmi aktivní rodina, která svůj čas dělí mezi město a přírodu, si přáli dům jako klidné útočiště i pro zábavu s přáteli v těsném kontaktu s krajinou. Představovali jsme si dům zredukovaný na čistou nosnou konstrukci, kde se mísí vnitřní a venkovní prostory a hlavní pozornost přenecháváme venkovní scenérii. Vertikální kompozice, volně stojící jako maják nebo rozměrné sluneční hodiny, je celá odlitá ze železobetonu pevně ukotveného do obnaženého skalního podloží.
Stavební program je uspořádán do tří podlaží: vstup a servisní místnosti jsou umístěny v suterénu, společenské prostory s hlavní terasou jsou na prostřední úrovni a soukromé pokoje jsou v horní části. Fasáda mezi těmito úrovněmi nerozlišuje a svým pootočením o 45° vytváří labyrintový efekt, kdy se venkovní krajina stává referenčním bodem i pro pohyb uvnitř domu.
Díky střídavému uspořádání fasády vzniká po obvodu domu řada venkovních teras chráněných před větrem. Z dálky dům připomínající papírovou skládačku a nabízí různé čtení plných hmot a prázdných míst, což budově dodává zároveň pevnou i transparentní povahu.
Tham & Videgård Arkitekter
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Tham & Videgård Arkitekter