Dům Love2

Dům Love2
Adresa: Tokio, Japonsko
Realizace:2019
Užitná plocha:18 m2
Plocha pozemku:31 m2


Takeshi Hosaka, který se evropskému publiku poprvé přestavil před šesti lety výstavou Ku u so u v Českých Budějovicích, začal v roce 2015 vyučovat na tokijské univerzitě Waseda, jedné z nejstarších a nejprestižnějších japonských univerzit. Aby nemusel absolvovat každodenní tříhodinové dojíždění ze 40 kilometrů vzdálené Jokohamy, rozhodl se s ženou přestěhovat do Tokia a postavit zde na miniaturním pozemku svůj druhý dům. První Hosakův dům měl dvě podlaží a vznikl na pozemku o rozloze 33m². Parcela pro druhý dům byla o 2 m² menší a Hosaka si vystačil pouze s jedním poschodím.
Tokijský dům Love2 se skládá z jedné místnosti o velikosti 18,84 m². Přes stísněné podmínky mezi okolními bytovými domy disponuje obytný prostor velkorysou světlou výškou až sedm metrů a v zadní části nabízí terasu s venkovní lázní. Hosakovy domy bourají zažité představy o klasických rodinných domech i na japonské poměry, přestože se vždy snažil vycházel z místních zvyklostí. Dům Love2 není výjimkou. Hosakova žena jednou objevila historický text o bytových domech zvaných Nagaya z období Edo (1603-1867), kde se dočetla, že čtyřčlenné rodiny obývaly plochu 9,6 m². Hosaka se rozhodl, že dnešní pár by si mohl bohatě vystačit s 18 m². Historických příkladů by se našel dostatek. Poustevnická chýše hódžó buddhistického mnicha Kamo no Čómei z počátku 13. století zabírala plochu jen 9,18 m². Le Corbusierův Cabanon má velkorysých 16,85 m². Hosaka se přitom nechtěl nijak omezovat a jeho dům musel naplňovat všech pět prvků pro ideální antickou vilu (studium, koupel, divadlo, hudba, gastronomie).
Nevzniklo tak pouhé provizorium k přenocování, ale velkorysé místo, si můžete dopřát venkovní lázeň nebo se v hudebním koutku zaposlouchat do jedné ze tří set gramofonových desek. Centrální prostor tvoří kuchyně oddělující ložnici v zadní části od obytné zóny orientované do ulice.
Převýšená střecha zaklenutá dvojicí hyperbolických paraboliodů z pohledového betonu se stará o dostatek denních světla během celého roku. V přední části domu zbylo místo pro malou zahrádku. Velké posuvné okno směrem do ulice zůstává většinu času, kdy jsou obyvatelé doma, otevřené, aby se propojil dům s městem a obyvatelé s kolemjdoucími sousedy.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Takeshi Hosaka