Dům Loba

Dům Loba
Spolupráce:Diego Pérez, Thomas Sommerauer, Teresa Freire, Beatrice Pedroti, Wiktor Gago
Adresa: Tome, Chile
Realizace:2017
Užitná plocha:70 m2


Možná jediný rozdíl mezi objektem a předmětem je v jejich měřítku. Tato malá stavba má díky svému neambicioznímu měřítku blízko k obyčejným věcem. Je spíše přístřeškem než běžným domem: je chatou. Je matným blokem, monolitickým objektem pevně ukotveným na okraji útesu v přírodní rezervaci u Tichého oceánu.
Svou poddimenzovanou tenkostí, svými protáhlými a vysokými proporcemi lze budovu vnímat jako  obydlenou stěnu, která probíhá napříč přírodní topografii. Výšku této stěny určují dvě linie: souvislý horizont a sekvence šesti podlaží stupňovitě sestupujících k moři.
Jediný kontinuální asymetrický prostor uvnitř narušuje trojice mohutných sloupů a dvojice přemostění. Oddělená horizontální střecha slouží jako otevřená terasa. Jednotlivé výškové úrovně kopírující terén se využívají k neformálnímu odpočinku, obývání a stravování. Zatímco postele jsou umístěny v horní části s nízkým stropem, tak stoly nebo pohovky se nachází na spodních platformách, kde má prostor vertikální charakter.
Ve stěnách a střeše je řada půlkruhových a kruhových otvorů, které se starají o diskrétní osvětlení. Směrem k oceánu je jedno malé kruhové okno bez zasklení. Úzký pruh světla slouží jako sluneční hodiny a při soumraku nabízí jedinečnou podívanou.
Pezo von Ellrichshausen
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Pezo von Ellrichshausen Architects