Dům LO

Dům LO
Adresa: Chřiby, Dlouhá Řeka, Česká republika
Investor:Ondřej Koníček
Projekt:2017
Realizace:2018
Užitná plocha:160 m2
Zastavěná plocha:195 m2
Plocha pozemku:20000 m2


Ondřej miluje lesy a přírodu, je to samorost a dokud neměl děti, tak byl novodobým nomádem. Měl pozemek uprostřed lesů a přál si mít svoji chatu, do té doby žil střídavě ve městě a na jaro se vždy stěhoval na chatu svých rodičů nedaleko stavební parcely budoucího domu LO.
Podmínkou bylo, aby dům byl v co největším kontaktu s přírodou, aby byl ekologický, a aby v něm byla fotokomora, kde rád tráví zimní večery.

Po procesu formování zadání přišel moment rozhodování o materiálu, ve kterém si během pár minut udělal klient ihned jasno sám a zadáním byl konopný beton.
Pro mě jako architekta to byla obrovská výzva a nelehký úkol. S materiálem nejsou v České republice zkušenosti. Naučená švýcarsko-japonská preciznost trpěla, byl to boj a pro mě další skvělá škola. Zároveň mě materiál fascinoval svými vlastnostmi, dlouholetou historií, možností vrstvení a následně i tím, že si takový dům může člověk postavit sám. Materiál mnoho let petrifikuje a odčerpává ze vzduchu oxid uhličitý. Má výborné izolační schopnosti, je recyklovatelný, odolný vůči škůdcům, ohni i plísním. Stavba je difuzně otevřená.

Dům LO je koncipován jako dva perforované kameny, mezi nimiž vzniká volný prostor. Vše je ukryto pod deskou. Kolem obytného prostoru se nachází 2 ložnice s koupelnou se vstupem do domu. Okna v obytném prostoru se zasouvají do předstěny v interiéru tak, aby se bezbariérově propojil interiér a exteriér. Dům je podsklepený. V suterénu, do něhož se vchází odsunovací terasou, se nachází technická místnost, společenská místnost, fotokomora a sklad. Z touhy klienta trávit venku co nejvíce času i za deště, má dům terasu schovanou pod střechou po celém svém obvodu. Střecha je přikryta zeleným kobercem, aby dům co nejlépe splýval s přírodou, a zároveň byl izolován. Dům je navržen tak, aby bylo maximálně využit jeho prostor a aby minimálně narušoval okolní přírodu svojí přítomností, postupem času by rád srostl s okolím. Bude sloužit jako rodinný dům pro rodinu s dvěma malými dětmi, později jako chata a nakonec jako dům pro dva seniory.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Krasa
24.05.21 11:44
ne
Eva Sadílková
24.05.21 08:14
zobrazit všechny komentáře