Dvojdům K

Dvojdům K
Statika:Tatsumi Terado Structural Studio
Adresa: Tokio, Japonsko
Realizace:11.2011
Užitná plocha:161 m2
Plocha pozemku:165 m2


Dům se dvěma bytovými jednotkami se nachází v klidné obytné čtvrti na předměstí Tokia. Hlavní otázkou při navrhování domu bylo, jak ideálně rozdělit dům pro dvě rodiny. Nakonec jsem vytvořil dům složený ze tří částí rozdělujících úzký pozemek ještě na užší části: dřevěný box, betonový box a chodbu, která obě tyto části spojuje. Dvojdomy v Japonsku bývají často rozděleny na dva prostory (domy) pro každou rodinu zvlášť z důvodu ochrany jejich soukromí. Není to však příliš racionální řešení z delšího časového hlediska. Dispozici těchto domů nelze příliš měnit, ale obyvatelé se nevyhnutelně mění. Tento návrh není pevně rozdělen na dva rodinné prostory, ale skládá se z obytného prostoru a obslužných prostorů. A tyto dva různé prostory jsou mezi sebou propojeny chodbou, která působí dojmem venkovního prostoru.
Dřevěný box plní obslužné funkce jako kuchyně, koupelna, sklady a skříně. Je 1.8m široký, 16.5m dlouhý a 9m vysoký. Je postavený z malých dřevěných trámů a překližky. Dřevěná část je postavena velmi ekonomicky a je lehce upravitelná.
V betonovém boxu se nachází obytné prostory jako obývací pokoj, jídelna a ložnice. Obytné prostory jsou navrženy tak, aby se v nich lidé cítili pohodlně. Jedná se opět o velmi dlouhý a tenký box, který je 2.7m široký, 13m dlouhý a 5.6m vysoký. Konstrukce je vyřešena tak, aby těžký betonový box podpíral lehký dřevěný box vůči horizontálním silám zemětřesení a větru. Sendvičové obložení dvou štíhlých krabic okolo dlouhé chodby vytváří uvnitř jednoduchého domu spletitý labyrint. Prostřednictvím větších vzdáleností tak mohou obyvatelé nabýt dostatek soukromí. Jedná se tedy o nové pojetí dvojdomu, který není postaru pevně rozdělen na dva malé domy.
Hiroyuki Shinozaki Architects
0 komentářů
přidat komentář