Dům gjG

Dům gjG
Adresa: Gent, Belgie
Realizace:2015
Užitná plocha:190 m2


Rodinný dům gjG je jedním z experimentálních projektů, kterými se BLAF Architecten proslavili ve Vlámsku i mimo něj. Je součástí výzkumného projektu s názvem 'Město cihelných zdí' řešící vztah mezi konstrukcí, materiálem a vzhledem cihelné architektury. Od roku 2006, kdy byly zavedeny standardy energetické náročnosti 'EPB', postupně nabývala v obvodových pláštích budov tepelná izolace, což způsobilo přesměrování k lehkým a levným fasádním obkladovým materiálům, jako izolační omítky, obklady, textilie apod. U zděných budov to znamenalo evoluci směrem k cihelným dlaždicím nalepeným na budovy jako 'exteriérové tapety'. BLAF si v rané fázi uvědomili, že tato konstrukční metoda s vrstvami nalepenými na sebe by následně vedla k nemožnosti separovat tyto materiály na konci životního cyklu budovy, což by vedlo k obrovskému množství dále nepoužitelného odpadu.
Tento způsob vede také ke zcela nové estetice, přičemž tektonický výraz již nelze považovat za výsledek kladení cihel, stejně jako překalibrovaný postoj architektů při navrhování fasády. Úvahy společnosti BLAF o navrhování cihelných konstrukcí vedly k řadě zděných domů, které zkoumaly hybridní výstavbu. Dům gjG je jednou z raných realizací této série, kde architekti zkoumají možnost opětovného použití cihel a autonomní tvar pláště.
Dům gjG se zdá být zasazen do zalesněné rezidenční oblasti, ale ve skutečnosti stojí hned u dálnice E17 vedoucí do Ghentu na pozemku, který byl kdysi součástí zahrady panského sídla z konce 19. století. Zakřivený cihlový plášť domu gjG má více důvodů. Za prvé měl dům vzniknout na pozemku porostlém stromy. Místo kácení byl dům vytvarován tak, aby se mezi stromy vešel. Za druhé, tvar obvodového pláště umožňuje, aby mohla být konstrukce autonomní. Stabilita vnější cihlové zdi nezávisí na příčných stěnách, sloupech nebo trámech, ale pouze na jejím tvaru a cihelné vazbě.
Za třetí, masivní obvodový plášť přispívá k akustické pohodě uvnitř domu. Plášť je vyroben z recyklovaných cihel, což vytváří generický a nadčasový vzhled. Obvodový plášť podpírá střechu a společně vytváří 'zvon' s vnímavým interiérem. Výplň zvonu tvoří ocelová a dřevěná rámová konstrukce, která rozděluje prostor na tři podlaží. Povrch vnitřní strany obvodového pláště je ze stejných recyklovaných cihel, čímž uvnitř domu vzniká atmosféra vnějšího prostoru zasazeného mezi stromy.
BLAF Architecten
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Válcové domy
Vích
04.01.22 07:12
zobrazit všechny komentáře