Dům D

Dům D
Stačilo několik hodin vlakem a obraz, hodnoty a temperament lidí jsou odlišné.
Zrezivělé vlaky a zaprášená nádraží mohou zaujmou místo po boku antických památek. Vše je poetické. Italové jakoby stavěli použitě (gebraucht, benutzt). Vše nové okamžitě zestárne a zapadne do antiky na hlavu postavenou. I tento rok starý dům.

"V tom chaosu je jasně čitelný řád konstrukce."
Hans Witschurke

Pokud vás budou při návštěvě Benátek zajímat realizace posledních několika let, musíte si zajet vaporettem na ostrov Giudecca. Je smutné, že v městě s největším počtem architektů na tisíc obyvatel v Itálii se prakticky nově nerodí zajímavé realizace. I místní architekti uznávají: Pokud chcete vidět v Benátkách něco soudobého, tak zůstává jediný Cino Zucchi [číno cuky], který vlastně ani není místní. V budoucnosti se tu zrodí spousty zajímavých staveb, ale opět od přespolních tvůrců.
Dům D je součástí velké městské obnovy bývalé průmyslové zóny na ostrově Giudecca. Dům D je novostavbou, která nahradila užitkovou budovu na rohu dvou kanálů. Sousedící cihlový komín byl ponechán a restaurován jako ukázka integrované minulosti. Vnější plášť tvoří fasáda s pouze třemi druhy oken. Jejich nepravidelné rozmístění vedlo k rozdílným půdorysům celkem 16 bytů. Uspořádání však není nahodilé, ale bylo namířeno maximalizovat výhledy na apsidu blízkého kostela, kanály a lagunu. Nešťastné je na základě fasády komponovat dispozice bytů. Obraz města se bude stejně měnit až z výhledů nezbude nic. Vnitřní dvůr je Sizovský. Bílá omítka, bílý kámen, a tak trochu formální tvary.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
povzdech
cyril
26.02.06 02:56
...Nooo...Moooc! (7:- ))
šakal
26.02.06 10:05
Prepáčte
vlku7027
29.08.12 10:57
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Cino Zucchi