Dům čokolády Lindt

Lindt Home of Chocolate

Dům čokolády Lindt
Spolupráce:Anna Flückiger, Astrid Kühn, Tabea Lachenmann
Adresa: Schokoladenplatz 1, Kilchberg, Švýcarsko
Investor:Lindt Chocolate Competence Foundation
Soutěž:2014
Realizace:2020
Užitná plocha:21540 m2


Konstrukční řešení: Conzett Bronzini Partner / Jürg Conzett
Autor expozice: Atelier Brückner
Fotografie: Walter Mair, Michael Reiner
Sídlo švýcarské čokoládovny Lindt & Sprüngli, založené v roce 1845, leží nedaleko Curyšského jezera na okraji nejlidnatějšího švýcarského města. Dlouhá a úspěšná historie značky Lindt & Sprüngli je dnes synonymem pro kvalitní čokoládu. Produkty této značky jsou k dostání ve více než 120 zemích světa a prodávají se ve 28 dceřiných společnostech ve více než 500 vlastních prodejnách. Sídlo společnosti Lindt & Sprüngli tvoří továrna, sklady, administrativní objekt a nová vstupní brána do celého areálu Dům čokolády Lindt, kterou financuje a provozuje nadace Lindt Chocolate Competence Foundation. Tato nová vlajková loď představuje výraznou moderní protiváhou k eklektickém souboru budov v celém areálu.
Tento víceúčelový zážitkový prostor, který si klade za cíl, stát se jednou z nejnavštěvovanějších budov ve Švýcarsku, kombinuje uživatelsky přívětivý program ve výjimečné nové typologii. Představuje a posouvá švýcarský čokoládový průmysl na novou úroveň. Objekt je postaven tak, aby návštěvníky sváděl mnoha čokoládovými kouzly. Nabízí interaktivní, uchvacující výstavu o čokoládě, zázemí pro výzkum a vývoj čokoládové receptury, výrobní linku, prodejnu čokolády, kavárnu a administrativní zázemí - to vše je vzájemně propojené točitými schodišti a kaskádovitými lávkami klenoucími se přes rozlehlé atrium, v jehož středu se nachází dramatická, devět metrů vysoká zlatá čokoládová fontána, kterou společně s celou expozicí navrhl stuttgartský Atelier Brückner.
Dům čokolády je zhmotněním historie, způsobu uvažování i areálu továrny Lindt & Sprüngli. Fasáda, kterou tvoří převážně červené cihly, odkazuje na sousední budovy. Převádí hotový průmyslový výrobek do jedinečného architektonického objektu. Jihovýchodní roh budovy je vyříznutý, čímž narušuje jinak čistý objem. Tato vykousnutá část, která je obložená bílými glazovanými cihlami se zlatým nápisem, se otevírá do náměstí s hlavním vstupem do Domu čokolády.
Uvnitř objektu se nachází rozlehlé kryté atrium, které je 64 metrů dlouhé, 15 metrů vysoké a 13 metrů široké. Impozantní prázdný prostor odhaluje jasný architektonický řád. Řada kruhových pilířů a stěn vytváří mohutnou nosnou konstrukci, kolem níž jsou uspořádány všechny vnitřní provozy. Budova je plná pohybu: schodiště, výtahy, lávky a mosty vytvářející čilý komunikační prostor Domu čokolády Lindt a výrazně tak kontrastují s klidným exteriérem.
Budova na první pohled vypadá velmi jednoduše. Ve skutečnosti však musel návrh čelit řadě komplikací. Konstrukční systém Domu čokolády Lindt je konstrukčním hybridem, kde se estetika, funkčnost a nosná konstrukce spojují v objektu bez vnitřních sloupů a s nosným vnějším pláštěm.
Dům čokolády Lindt je vedle přístavby Švýcarského národního muzea již druhou realizací ateliéru Christ & Gantenbein v Curychu. Objekt v sobě spojuje průmyslovou výrobu, výstavní galerii, muzeum, obchod, špičkový výzkum a vývoj (mimo jiné ve spolupráci se Švýcarským federálním technologickým institutem) a v neposlední řadě je také místem, kde se rozjímání, zábava, výzkum a interakce spojují do nového prostorového zážitku.
Christ & Gantenbein
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Christ & Gantenbein Architekten