Dům Celovška 01

Hiša Celovška 01

Dům Celovška 01
Adresa: Ulica 15. maja 16, Šentvid, Lublaň, Slovinsko
Projekt:2016
Realizace:2018
Užitná plocha:249 m2
Plocha pozemku:416 m2


V okrajové čtvrti Šentvid na severu Lublaně jsme navrhli a postavili dvojdomek Celovška 01. To, co jsme vytvořili, se výrazně liší od všeho, co je ve Slovinsku považováno za typický rodinný dům. Jedná se o dvoupodlažní stavbu se dvěma bytovými jednotkami. Objekt je vysoký 7m, dlouhý 40m a široký 4m.
Dům Celovška 01 se nachází v těsném sousedství jedné z hlavních lublaňských komunikací - Celovška cesta. Jde o rušnou silnici, podél které lze najít křiklavě zbarvené reklamní poutače i poklidný les. Pro náš návrh jsme proto vybrali barvy, které by všechny tyto protiklady vyvážily. Černá - jako nová bílá - se zdála být ideální. Výsledný objekt splývá s okolím a v průběhu dne reaguje na aktuální světelné podmínky. Černý obvodový plášť se mění ze stříbřitě bílé za silného slunečního svitu až po karbonově černou na večer.
Dům je mimořádně úzký. Místnosti jsou široké od 3 do 3,5 m, což je rozpon typický spíše pro parkovací stání než bytovou jednotku. Bylo pro nás velkou výzvou, jak zužitkovat extrémně úzký a dlouhý pozemek. V minulosti se v okolí Lublaně nacházelo mnoho farem a tyto úzké dlouhé pozemky se využívaly k zemědělství. Jak se město postupně rozšiřovalo, začala být i tato oblast atraktivní a vyplatilo se zužitkovat téměř nezastavitelný pozemek.
Složité území si vyžádalo inovativní přístup z hlediska tvaru, půdorysu, fasády a dalších částí. Hlavní koncept vychází z přesvědčení, že i malý dům může nabídnout veškerý komfort bydlení domu se zahradou.
Dvě bytové jednotky (o velikosti 80 a 115 m²) se vzájemně prolínají. Vnitřní místnosti zabírají celou šířku budovy a zvolna přechází jedna v druhou bez potřeby spojovacích chodeb.
Obvodový plášť má biomorfní vlastnosti. Je vyroben z tradiční slovinské keramické střešní tašky zvané Bobrovec. Jednotlivé šupiny dodávají kubickému objemu měkkost a v kombinaci s dřevěnými lamelami přináší hřejivý materiál, kterého se člověk rád dotýká. Plášť také funguje jako dodatečná akustická ochrana před hlučnou Celovškovou ulicí. Další výhodou je také, že použitý materiál dlouhodobě nevyžaduje velkou údržbu.
Gregorc Vrhovec arhitekti
0 komentářů
přidat komentář