Dům Calcada

Casa da Calçada

Dům Calcada
Spolupráce:Diana Todorova, João Ramos, Rita Gomes, Yuko Inoue, Bernardo Faria, Elodie Marimba, Maria Milicková, So a Augusto, Michela Piddiu, Mogan Dano, Claudia Antal, Inês Ferrão, Jan Binter, Nuno Carvalho Rodrigues, Silvia Snopková, Aws Omran, Urban Vamberger
Realizace:2020
Užitná plocha:700 m2


Dům Calcada se nachází ve Vila de Paraíso na severu Portugalska. Původní dům z 18. století s pozdějšími dostavbami je situován na starém panství o rozloze 5000 m² a řadou vzrostlých stromů. Jednotlivé budovy rozdělují pozemek do více částí, které nabízí svůj jedinečný charakter. Stávající objekty jsme zrekonstruovali, aby sloužily jako rodinné sídlo s domkem pro hosty.
Za přestavěnou vstupní branou se pod vinnou révou line přístupová cesta, která vede návštěvníky do nově rozšířené části se vstupní halou a ložnicí. Ze vstupní části je dále pokračovat do schodišťové haly. Přízemí hlavní budovy slouží společenskému životu a kromě obývacího pokoje se tu nachází i kancelář. Ve druhém patře jsou umístěny soukromé prostory jako ložnice nebo koupelna. Hlavní dům má křížový půdorys s centrální schodišťovou halou. Zábavní místnost je umístěna na severní straně, vstupní hala je na východě, kancelář je na jižní straně a obývací pokoj s kuchyní jsou západně od schodišťové haly. Ve druhém patře je na severní straně hlavní ložnice, koupelna a šatna. Další ložnice se nachází na východní a jižní straně.
Obývací pokoj s rozměrnými posuvnými okny se otevírá do severní travnaté zahrady a na jižní nádvoří porostlé vinnou révou. V obývacím pokoji zůstávají odhalené dřevěné střešní vazníky. Na opačném konci zalomeného obývacího pokoje je místo pro jídelnu s kuchyní. Za kuchyní vedou dveře do vedlejší budovy, kde se nachází prádelna, vinný sklep, pokoje pro hosty a posilovna.
V severním rohu pozemku je situován dvoupodlažní domek pro hosty, kde se v přízemí nachází obývací pokoj, jídelna s kuchyní a ve druhém patře je ložnice s koupelnou. V přilehlém objektu je převlékárna pro bazén, koupelna a sklad zahradního nářadí. K domu pro hosty dále navazuje venkovní kuchyně a bazén.
Ren Ito Arq.
0 komentářů
přidat komentář