Dům Avala

Dům Avala
Autor: TEN
Adresa: Kragujevački put 82e, Ripanj, Bělehrad, Srbsko
Realizace:2020
Užitná plocha:156 m2


Spoluautor: Miodrag Grbić, Nemanja Zimonjić, Ognjen Krašna, Jana Kulić
Krajinná architektura: Ganz Landschaftsarchitekten
Dům Avala House leží na pastvinách hory Avala nedaleko srbského Bělehradu. Dům je studií, jak lze jednoduchý návrh proměnit v žádanou formu bydlení. Jednopodlažní dům je postaven nad jižně se svažující zahradou. Rozkládá se na čtvercovém rastru o délce strany 3,2 m. Dům tak stojí na čtvercovém půdorysu o celkových rozměrech 16 x 16 m s vnitřním výřezem 9,6 x 9,6 m, který ponechává odhalený terén. Dům tvoří jak obytná část, tak i přístupové rampy ohraničující čtvercový půdorys. Na ocelový rám byly použity trubky o profilu 80 x 80 mm, které byly svařeny přímo na místě a připevněny k trojici betonových základů. Těmito kotvícími body jsou příjezdová plocha v úrovni terénu a dvojice velkých betonových objektů - působících jako obří balvany v krajině - sloužících jako venkovní schodiště a úložný prostor se zahradní koupelnou. Pod domem volně probíhá svažitý terén nabízející stinný venkovní prostor. Do hlavní obytné části proniká okolní krajina i přilehlé stromy. Zvýšený obytný prostor vystupující ze svahu nabízí výhled na okolní les. Otevřená konstrukce pomáhá zapojit přilehlou krajinu a zároveň přesně definuje tvar se silným architektonickým výrazem.
Půdorys domu je odvozen z mřížky čtyř teras protínajících se v rozích a nabízejících nové způsoby bydlení. Povrch každé terasy je z jiné materiálu. Poskytuje tak různé možnosti využití. Tyto změny materiálů (závěsná síť, ocelový plech, prefabrikovaný beton, volný rám) neustále zpochybňují hranice ocelového rámu. Tato materiálová variabilita umožňuje celkovou proměnu rozsahu i atmosféry jednotlivých částí. Neprůhledná stěna směřující do vnitřního dvora je vyrobena z 10 velkých otočných ocelových křídel, které umožňuje přetvořit jedinečný obytný prostor o rozloze 50 m² a otevřít jej ke zbývajícím venkovním terasám o rozloze 156 m². Velké prosklené plochy jižní fasády rozšiřují obytný prostor až ke vzdáleným kopcům. Posuvné závěsy mohou uzavřít tento výhled a vytvořit jedinečný vnitřní prostor, který je diskrétně rozdělen řadou záclon přes celou výšku podlaží, které definují prostor na spaní, kuchyni, jídelnu, posezení a koupelnu. V případě potřeby je celý hlavní prostor otevřen a slouží jedné funkci. Dům obrací archetypální účel vytvořit chráněný úkryt v přírodě. Budova umožňuje různé scénáře vystavení se volné přírodě.
Každý prvek domu klade důraz na konstrukci. V určitých bodech vyjadřuje buď tíhu nebo lehkost, ropínavost nebo stažení. Příkladem toho jsou viditelné spoje hlavního ocelového rámu, napojení na základy, odkryté výztuhy i surový povrch materiálu. Všechny konstrukční detaily jsou odhaleny. Svou upřímností je dům otevřený každému.
Majitel - místní řemeslník pracující na rekonstrukcích interiérů - vyzval TEN, aby dům vymysleli, navrhli a postavili. Finanční prostředky na výrobu domu byly skromné a k realizaci byli přizváni místní řemeslníci. Majitel spolupracoval s nedalekou kovodílnou.
Jedním z cílů bylo zapojit budoucího majitele do výrobního procesu tím, že specifikoval dostupný místní materiál a stavební zvyklosti. To zpochybnilo běžný architektonický postup. Místo toho se otevřel skutečný dialog s klientem o procesu výstavby, budoucím využití, praktičnosti a nezbytné údržbě. Z dialogu vzešly materiální zdroje, řemeslné dovednosti a místní dosažitelnost. Realizace rovněž přinesla nová řešení, jako je lití základů z pohledového betonu za pomocí recyklovaných ocelových plechů. Přesnost bednění určili truhláři. Odlitek se samozhutnitelnou betonovou směsí byl vyvinutý ve spolupráci s místními pobočkami a dodavateli.
Realizace nejenže podpořila místní ekonomiku, ale také umožnila experimentovat se stavebními procesy a rozšířit místní stavební dovednosti. Konstrukce zůstala odhalená také na důkaz dovednosti místních řemeslníků. Po formální stránce dům odkazuje na průkopníky jugoslávského modernistického hnutí, kteří napomáhali v transformaci tehdejší společnosti.
TEN
0 komentářů
přidat komentář