Cukrárna Castro

Atelier de Pasteis de nata

Cukrárna Castro
Spolupráce:Cátia Clérigo, Vasco Burnay, Luís Salgado
Adresa: Rua de Mouzinho da Silveira 61, Porto, Portugalsko
Investor:Plateform

Realizace:2020
Užitná plocha:200 m2


V centru portugalského Porta byla odhalena atraktivní výloha. Castro - Atelier de Pastéis de Nata je novou adresou na Rua Mouzinho da Silveira, kde najdete domácí pudinkový koláč, který zde vytahují z pece po celý den. Obchodní prostory jsou zasvěceny výhradně této portugalské cukrářské specialitě, jejíž recept vytvořil cukrář Daniel Seixas. Celý proces probíhá před zraky zákazníků. Vše začíná přípravou listového těsta, které se poté vkládá do forem, a také krému se směsi vajec a mléka. Po upečení a se dostanou přímo za výlohu. Dezert je křupavý teplý i studený. Pudinková náplň se musí nejprve nechat 24 hodin uležet, aby měla tu správnou konzistenci. Křupavý korpus je známkou správného propečení a jednou z vlastností, které dělají z "pastéis de nata" báječnou pochoutku.
Cukrárna se nachází v přízemí a suterénu obytné budovy v historickém centru Porta - cca 100 m² v přízemí a 100 m² v suterénu. V přízemí se nachází výrobní prostory pro cukrářské výrobky a prostory pro zákazníky, zatímco v suterénu jsou umístěny toalety pro zákazníky a veškeré technické/obslužné prostory. Hlavní vchod je obložen původními artdecovými dlaždicemi (azulejos), které byly pouze citlivě zrestaurovány. První místnost má krásný štukový strop s květinovým motivem. Interiér je zařízen moderně, převážně v neutrálních barvách s několika zlatými akcenty. Výkladní pulty a skleněné přepážky jsou mírně zakřivené.
Hlavním úkolem bylo rozdělit prostor na různé funkční části. V první místnosti jsou vystaveny cukrářské výrobky a na zadním pultu je kávovar. V druhé místnosti je malé posezení a velká skleněná "vitrína", za níž kuchaři připravují a pečou zákusky. Ve třetí místnosti, kde se vyrábí listové těsto, jsou podél stěn kamenné pracovní desky a uprostřed je velký lis na těsto.
Po materiálové stránce se jedná o kombinaci šedých mramorových desek "Trigaches" s mosazným orámováním a černých matných šestihranných obkladaček. Podlahu i schody pokrývá italské teraco v černobílé variaci. Do bílého stropu jsou osazena mosazná svítidla. Rámy skleněných příček jsou rovněž vyrobeny z mosazi.
Dřevěné židle z amerického ořechu dodávají do jinak chladného interiéru pocit tepla a pohodlí. Židle jsou rozmístěný kolem malých kulatých stolků, jejichž desky jsou vyrobeny ze stejného italského teraca, jaké je použito na podlaze. Zákazníci se také mohou posadit k teracovým stolkům ve výlohách, kde se mohou z vysokých dřevěných židlí kochat výhledem na centrum Porta a zároveň si dopřát trochu cukrářského požitku.
LADO Arquitectura e Design
0 komentářů
přidat komentář