CaixaForum Sevilla

Centro Cultural CaixaForum Sevilla

CaixaForum Sevilla
Spolupráce:Juan José Baena, Eduardo Melero, Alberto Brunello, Martina Pozzi, Álvaro Luna, Patricia Fraile
Adresa: C.C. Torre Sevilla, Calle López Pintado, Sevilla, Španělsko
Realizace:2017
Užitná plocha:10500 m2


CaixaForum představuje kulturní centrum spravované pojišťovnou CaixaBank. Podobně jako má banka řadu poboček po celém Španělsku, tak se postupně rozšiřují i kulturní fóra ztvárněná světoznámými architekty (Barcelona, Arata Izozaki 2002; Madrid, Herzog de Meuron 2008, Valencia, Enric Geli-Ruiz 2020).
Za projektem sevillského kulturního centra stojí místní architekt Guillermo Vázquez Consuegra. Objekt leží ve stínu mrakodrapu Torre Sevilla (César Pelli, 2015) na ostrově Isla de La Cartuja západně od historického centra Sevilly, kde se v roce 1992 uskutečnila světová výstava Expo. Architekt Vázquez Consuegra je rovněž autorem Pavilonu navigace, který vznikl pro Expo ’92 a stojí naproti CaixaForum. Z důvodu ochrany před nemilosrdným slunečním žárem je veškerý provoz CaixaForum je umístěn do podzemí. Na náměstí je patrný pouze přístřešek kryjící schodiště, eskalátor a výtah do spodního patra, kde jsou ukryty výstavní místnosti, víceúčelové sály, ale také obchod a restaurace. Všechny tyto provozu jsou napojeny na velkoryse koncipované chodby připomínající svými rozměry ulice a náměstí s částečným denním osvětlením.
Nové kulturní centrum se snaží o reprezentativní vystupování aniž by k tomu používalo přebujelé architektonické formy. Jakákoliv hmota by totiž v sousedství Pelliho mrakodrapu byla odsouzena hrát druhé housle. Vázquez Consuegra se proto rozhodl ukrýt veškerý provoz do podzemí a ponechat parter jako náměstí s veřejným parkem. Skulpturálně ztvárněný vstupní objekt připomínající kus děravého ementálu je celý obložen lehkými deskami z pěnového hliníku, který má vedle nízké tepelné vodivosti rovněž příznivé zvukově izolační vlastnosti.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Guillermo Vázquez Consuegra